Prima pagină » Știri externe » Decizia CNA-ului francez la mai bine de o lună de la atentatele de la Charlie Hebdo

Decizia CNA-ului francez la mai bine de o lună de la atentatele de la Charlie Hebdo

Decizia CNA-ului francez la mai bine de o lună de la atentatele de la Charlie Hebdo
Redacțiile mai multor televiziuni și posturi de radio au protestat vehement împotriva criticilor emise de Consiliul Superior al Audiovizualului (CSA) din Franța cu privire la modul în care acestea au mediatizat atentatele din ianuarie de la Paris, jurnaliștii exprimându-și îngrijorarea referitor la riscul unei cenzuri care nu va face decât să alimenteze zvonuri în rețelele sociale, informează AFP, citat de Agerpres.

După ce a analizat 500 de ore de programe, CSA a adresat joi avertismente pentru 36 surse media, pentru faptul că acestea au dezvăluit în timpul transmisiilor lor în direct informații sensibile și susceptibile, în opinia sa, de a pune în pericol viața ostaticilor. Avertismentele au fost însoțite de amenințări cu amenzi și cu alte sancțiuni în caz de recidivă.

„În nicio țară democratică ce s-a confruntat cu situații similare, o instanță a statului nu a mers atât de departe în dorința sa de a se erija într-un ghid tutelar”, a denunțat sindicatul național al jurnaliștilor francezi, exprmându-și îngrijorarea cu privire la „călușul” care ar intenționa să fie pus în „gura redacțiilor”. Mai multe posturi de televiziune și radio au denunțat într-un comunicat comun „obligarea la tăcere” din partea CSA, calificând reacția acestuia drept „atentat la libertatea de a informa”.

Consiliul și-a exprimat de asemenea regretul că 13 mass-media au anunțat în direct, la 9 ianuarie, izbucnirea unor confruntări în nordul Franței între forțele de ordine și frații Kouachi, autorii măcelului din redacția publicației Charlie Hebdo cu două zile mai devreme, soldat cu 12 morți. Potrivit CSA, aceste informații ar fi putut avea „consecințe dramatice pentru ostaticii” reținuți în acel moment, în estul Parisului, de jihadistul Amedy Coulibaly, care a ucis patru oameni într-un magazin evreiesc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum să fii o gazdă sau un musafir bun în sezonul sărbătorilor?