Prima pagină » Știri externe » DIPLOMAȚIE. Coreea de Sud face apel la organizarea unui nou summit între Kim Jong-un și Donald Trump

DIPLOMAȚIE. Coreea de Sud face apel la organizarea unui nou summit între Kim Jong-un și Donald Trump

DIPLOMAȚIE. Coreea de Sud face apel la organizarea unui nou summit între Kim Jong-un și Donald Trump

Președintele Coreei de Sud, Moon Jae-in, a declarat că președintele Statelor Unite, Donald Trump și liderul Coreei de Nord, Kim Jong-un, ar trebui să se întâlnească din nou înaintea alegerilor prezidențiale din SUA din noiembrie, a anunțat miercuri un oficial de la Seul.

Declarația președintelui sud-coreean a făcut declarația în cadrul unei videoconferințe cu președintele Consiliului European, Charles Michel, informează Reuters.

În cadrul videoconferinței, Moon a declarat că un nou summit între cei doi președinți ar putea ajuta la reluarea negocierilor privind denuclearizarea Peninsulei Coreene.

„Cred că este nevoie ca Statele Unite și Coreea de Nord să încerce să dialogheze din nou încă o dată înaintea alegerilor prezidențiale din SUA. Problema privind programul nuclear și privind sancțiunile trebuie să fie rezolvată prin dialog între Coreea de Nord și Statele Unite”, a declarat Moon.

Administrația Prezidențială de la Seul a transmis același mesaj și la Washington, iar oficialii americani fac eforturi pentru a relua negocierile, a adăugat oficialul sud-coreean.

Cei doi președinți nu au ajuns până acum la un acord

Trump și Kim s-au întâlnit pentru prima dată în 2018, în Singapore, pentru a discuta despre un eventual acord care să ducă la denuclearizarea Coreei de Nord. Discuțiile au fost productive la acea vreme, dar cel de-al doilea summit, cel de la începutul lui 2019, organizat în Vietnam, a fost un eșec.

Cei doi s-au întâlnit din nou în zona demilitarizată care separă cele două Corei în luna iunie 2019 și au fost de acord să reia negocierile, dar promisiunile nu s-au concretizat.

Tensiunile dintre Coreea de Nord și cea de Sud au crescut puternic în ultima lună, după ce Phenianul a aruncat în aer biroul de legătură dintre cele două țări. Decizia Coreei de Nord a fost luată în contextul în care mai mulți nord-coreeni care au reușit să fugă în Sud au trimis peste graniță materiale critice la adresa regimului comunist.

Coreea de Nord a amenințat și că va trimite trupe suplimentare la granița cu Coreea de Sud, dar a anunțat ulterior că planurile în acest sens au fost suspendate, fără a motiva decizia.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cele mai bune două orașe din lume sunt din aceeași țară