Prima pagină » Știri externe » Discursul lui Obama privind Starea Națiunii a provocat o reacție dură a Rusiei

Discursul lui Obama privind Starea Națiunii a provocat o reacție dură a Rusiei

Discursul lui Obama privind Starea Națiunii a provocat o reacție dură a Rusiei
Rusia a acuzat miercuri Statele Unite că vor "să domine lumea", impunându-și poziția în fața europenilor în privința crizei ucrainene, după discursul președintelui american Barack Obama privind Starea Națiunii, relatează AFP.

„Statele Unite vor să domine lumea”, a declarat ministrul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov, în cadrul unei conferințe de presă. „În centrul filosofiei americane, nu există decât un lucru: «Noi suntem numărul unu»”, a subliniat Lavrov.

Președintele american, Barack Obama, a afirmat marți, în discursul său despre Starea Națiunii susținut în fața Congresului SUA, că „marile puteri nu pot intimida (țările) mici”, referindu-se în mod evident la „agresiunea” rusă în Ucraina.

„Am demonstrat puterea diplomației și forței Statelor Unite”, a declarat Obama. „Noi apărăm principiul potrivit căruia marile puteri nu pot intimida (țările) mici, opunându-ne agresiunii rusești, susținând democrația în Ucraina și reasigurându-ne aliații din NATO”, a adăugat el.

„Anul trecut, în timp ce efectuam lucrul dificil de a impune sancțiuni împreună cu aliații noștri, unii au sugerat că agresiunea (președintelui rus Vladimir) Putin constituie o demonstrație extraordinară de strategie și forță”, a continuat Obama. „Astăzi, Statele Unite sunt puternice și unite cu aliații săi, în timp ce Rusia este izolată, iar economia sa este distrusă”, a precizat el.

Puterile occidentale au acuzat în repetate rânduri Rusia de implicare în criza din Ucraina, însă Moscova a respins această acuzație.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul prinț Andrew, fratele regelui Charles, reținut în Marea Britanie. BBC: Este suspectat de abuz în funcție publică
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Două mari mituri despre Brâncuși, făcute praf chiar de ziua Maestrului
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Actrița din Baywatch, diagnosticată cu cancer de sân. Declarațiile sfâșietoare: Nu am cum să mă vindec...
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Michael Schumacher și cele 5 citate care i-au definit cariera de 7 titluri în Formula 1
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Sindromul Stendhal: De ce poate frumusețea extremă să devină un pericol pentru sănătate?