Prima pagină » Știri externe » Donald Trump declanșeză RĂZBOIUL COMERCIAL. Pretextul președintelui SUA, Canada, Mexic și China continuă să livreze masiv droguri americanilor

Donald Trump declanșeză RĂZBOIUL COMERCIAL. Pretextul președintelui SUA, Canada, Mexic și China continuă să livreze masiv droguri americanilor

Donald Trump declanșeză RĂZBOIUL COMERCIAL. Pretextul președintelui SUA, Canada, Mexic și China continuă să livreze masiv droguri americanilor

Donald Trump declanșază războiul comercial pe continentul nord-american și trans-Pacific. Produsele din Canada, Mexic și China vor fi supra-taxate. Pretextul președintelui este faptul că statele amintite continuă să livreze masiv  droguri americanilor. De asemenea, Trump a semnat pe 10 februarie două decrete prin care instituie taxe vamale de 25% la importurile de oțel și aluminiu, începând din 12 martie. Taxele vor fi aplicate la nivel global și nu vor exista excepții pentru nicio țară în ceea ce privește importurile de oțel și aluminiu.

Începând din data de 4 martie, vor intra în vigoare taxele vamale pe care președintele SUA le-a decis anterior asupra produselor importate în SUA din Canada, Mexic și China. Președintele SUA acuză vecinii nord-americani și China nu fac suficiente eforturi pentru a combate traficul cu droguri, în special fentanil, relatează agențiile internaționale de presă.

Un oficial al Casei Albe a declarat că termenul limită de 4 martie, pentru impunerea tarifelor de 25% pe importurile din Mexic și Canada, rămâne în vigoare ”pentru moment”, până ce cele două state își vor revizui acțiunile pentru a-și asigura granițele și a opri fluxul de migrație și traficul de fentanil. Donald Trump a provocat confuzie, în cadrul discursului său de la întâlnirea Cabinetului, când a fost întrebat cu privire la momentul începerii aplicării tarifelor către Canada și Mexic.

Droguri fluviu

Droguri încă pătrund în țara noastră dinspre Mexic și Canada la niveluri foarte ridicate și inacceptabile. Un procent ridicat al acestor droguri, multe dintre ele sub formă de fentanil, sunt produse și livrate de China, annunță Trump.

Peste 100.000 de oameni au murit anul trecut din cauza distribuirii acestor OTRÃVURI periculoase care provoacă o puternică dependență. Milioane de oameni au murit în ultimele două decenii. Familiile victimelor sunt devastate și, în multe cazuri, practic distruse. Nu putem permite ca acest flagel să continue să facă rău SUA și, prin urmare, până când se oprește, sau este limitat în mod serios, TAXELE VAMALE propuse programate să intre în vigoare pe PATRU MARTIE vor intra într-adevăr în vigoare. Asupra Chinei va fi de asemenea percepută o taxă vamală suplimentară de 10% începând cu această dată’, a indicat Trump într-un mesaj pe rețeaua sa de socializare Truth Social.

El hotărâse inițial ca aceste taxe vamale, de 25% asupra tuturor produselor importate din Mexic și Canada (cu excepția produselor petroliere importate din Canada, taxate cu 10%), precum și o taxă vamală suplimentară de 10% asupra produselor chineze, să intre în vigoare la începutul lunii februarie. Dar Trump a acceptat atunci să amâne aceste taxe, după ce Canada și Mexicul i-au promis că vor lua măsuri de combatere a migrației ilegale și a traficului cu droguri.

În mesajul său de joi, Trump a mai menționat că începând din aprilie va intra în vigoare ‘a doua serie de taxe vamale reciproce’. Anterior, el a amenințat și Uniunea Europeană asupra perspectivei de a-i impune taxe vamale asupra mai multor produse, inclusiv autoturismele.

De asemenea, Trump a semnat pe 10 februarie două decrete prin care instituie taxe vamale de 25% la importurile de oțel și aluminiu, începând din 12 martie. Taxele vor fi aplicate la nivel global și nu vor exista excepții pentru nicio țară în ceea ce privește importurile de oțel și aluminiu.

Citiți și: Trump anunță suspendarea ordinului de aplicare a TAXELOR vamale pe importurile din Canada și Mexic, până pe 2 aprilie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Celebritatea poate scurta viața