Prima pagină » Știri externe » Dubai elimină taxa pe alcool

Dubai elimină taxa pe alcool

Dubai elimină taxa pe alcool

Într-o încercare de a stimula turismul în Emiratele Arabe Unite, autoritățile din Dubai au eliminat taxa de 30% pe alcool și taxa de licență pentru consumul de alcool.

Dubai a eliminat taxa pe alcool, în valoare de 30%, și nu va mai percepe taxe pentru licențele personale de alcool pe care trebuie să le aibă turiștii care intenționează să bea.

Dubai, cel mai vizitat oraș din lumea arabă

Recent, Dubai a permis vânzarea de alcool la lumina zilei în timpul Ramadanului și livrarea de alcool la domiciliu în timpul pandemiei, potrivit BBC.

Nu este clar dacă măsura, care a intrat în vigoare duminică, va fi permanentă. Financial Times a descris mișcarea ca fiind o perioadă de probă de un an, citând „directori din industrie”.

De-a lungul timpului, Dubai a reușit să atragă mai mulți turiști decât vecinii săi, mai ales datorită toleranței sale față de un stil de viață mai liberal. Cei care nu sunt musulmani în Dubai trebuie să aibă cel puțin 21 de ani pentru a consuma alcool.

De asemenea, ei trebuie să aibă asupra lor un permis de alcool, un card de plastic eliberat de poliție. Totuși, în barurile și cluburile de noapte, foarte rar se cer aceste carduri. Conform legii, cei care consumă alcool fără a avea card pot fi amendați sau arestați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe