Prima pagină » Știri externe » EROAREA stupidă a unui jihadist începător. „Nu este primul care face această greșeală”

EROAREA stupidă a unui jihadist începător. „Nu este primul care face această greșeală”

EROAREA stupidă a unui jihadist începător. „Nu este primul care face această greșeală
Un jihadist a fost depistat după o eroare pe Twitter. Cum s-a dat de gol

Un jihadist din Noua Zeelandă, membru al ISIS, s-a dat de gol după ce a postat pe Twitter 45 de mesaje, în care aducea informații noi despre zona de conflict din Siria, uitând să debifeze opțiunea de a-i afișa locația, informează RT.com.

Este vorba despre Mark Taylor, cunoscut sub numele de Abu Abdul-Rahman, care a vrut să atragă atenția fanilor lui prin postarea mesajelor, însă după ce și-a dat seama că ar putea fi în defavoarea lui, a șters cele 45 de postări.

Cu toate acestea, mesajele sale au fost depistate de platforma canadiană online Ibrabo, care monitorizează activitatea de pe rețelele sociale ale jihadiștilor. „Nu este primul jihadist care postează unde se află pe un site de socializare și în zona de conflic din Siria putem vedea luptători din Canada, Franța și alte țări vestice făcând aceleași greșeli. Iar erorile lui Mark Taylor demonstrează că avem posibilitatea de a monitoriza extremiștii prin social media și telecomunicații”, se arată pe Ibrabo.

Mark Taylor a devenit cunoscut după ce și-a ars pașaportul de Noua Zeelandă, a înregistrat scena și a postat-o pe Youtube. Acesta a explicat că a devenit jihadist pentru că a fost refuzat de armata Noii Zeelande, postând ulterior diferite filmulețe în care se declara luptător.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
„Magnifica Humanitas”, manifestul Papei Leon despre impactul Inteligenței Artificiale