Prima pagină » Știri externe » Expert: Olanda nu va aproba aderarea României și Bulgariei la Schengen înainte de a organiza alegeri

Expert: Olanda nu va aproba aderarea României și Bulgariei la Schengen înainte de a organiza alegeri

Expert: Olanda nu va aproba aderarea României și Bulgariei la Schengen înainte de a organiza alegeri
Olanda nu va aproba probabil aderarea României și Bulgariei la spațiul Schengen înaintea alegerilor anticipate care vor fi organizate în această toamnă, după demisia de luni a Guvernului olandez condus de premierul Mark Rutte, a apreciat un expert olandez, citat de site-ul Novinite.com.

Olanda nu va aproba probabil aderarea României și Bulgariei la spațiul Schengen înaintea alegerilor anticipate care vor fi organizate în această toamnă, după demisia de luni a Guvernului olandez condus de premierul Mark Rutte, a apreciat un expert olandez, citat de site-ul Novinite.com.

Partidele-cheie pentru schimbarea poziției Olandei privind aderarea României și Bulgariei la Schengen au opinii solide pe această temă, potrivit lui Adriaan Schout, director adjunct al Institutului Olandez pentru Relații Internaționale.

O evoluție pozitivă a demersurilor celor două state membre ale Uniunii Europene de aderare la Schengen este improbabilă în cazul formării unui Cabinet interimar în Olanda, a declarat Schout pentru agenția bulgară de presă BTA.

Expertul consideră că Parlamentul olandez ar putea aproba aderarea României și Bulgariei la Schengen dacă vede un raport pozitiv în iulie referitor la cele două țări, în baza Mecanismului de Cooperare și Verificare.

Premierul olandez Mark Rutte a demisionat luni după eșecul negocierilor cu Partidul Libertății (PVV) al lui Geert Wilders pe tema unor reduceri suplimentare ale cheltuielilor, în valoare de miliarde de euro.

Unii politicieni bulgari și români au acuzat că eșecul aderării țărilor lor la spațiul Schengen se datorează dependenței Guvernului olandez de PVV. Olanda este în prezent singurul stat membru UE care se mai opune integrării celor două țări în spațiul de liberă circulație.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mare număr?