Prima pagină » Știri externe » Fiul jurnalistei ucise în stil mafiot în Malta, mărturie cutremurătoare: „M-am uitat pe jos, bucăți din mama mea erau peste tot în jurul meu”

Fiul jurnalistei ucise în stil mafiot în Malta, mărturie cutremurătoare: „M-am uitat pe jos, bucăți din mama mea erau peste tot în jurul meu”

Fiul jurnalistei ucise în stil mafiot în Malta, mărturie cutremurătoare: „M-am uitat pe jos, bucăți din mama mea erau peste tot în jurul meu
Detalii pe Gândul

Fiul jurnalistei ucise a precizat că Joseph Muscat, premierul Maltei, dar și procurorul general se numără printre oamenii care sunt responsabili pentru moartea mamei sale.

„Mama mea a fost asasinată pentru că a stat între statul de drept și cei care au căutat să încalce legea, asemeni multor jurnaliști puternici. Dar ea a fost, de asemenea, vizată pentru că ea a fost singura persoană care a făcut acest lucru. Așa se întâmplă atunci când instituțiile statului sunt incapabile: ultima persoană rămasă în picioare este adesea un jurnalist. Lucru care îl face să fie și prima persoană ucisă”, a scris Matthew Caruana Galizia.

„Da, asta suntem: un stat mafiot în care acum îți poți schimba sexul în cartea de identitate, dar în care poți fi aruncat în aer pentru exercitarea unor libertăți fundamentale. Cum am ajuns aici? (…) Dacă instituțiile ar fi funcționat deja, nu ar exista nicio investigație a unui asasinat, iar frații mei și cu mine am avea încă o mamă. Joseph Muscat, Keith Schembri, Chris Cardona, Konrad Mizzi, procurorul general și lista lungă de comisari de poliție care nu au luat nicio măsură: sunteți complici. Sunteți responsabili pentru asta”, a adăugat Matthew Caruana Galizia.

„Nu am să uit niciodată cum încercam să deschid ușa mașinii, cum claxonul mașinii încă se auzea și cum țipam la doi polițiști care au venit cu un stingător să-l folosească. Ei s-au uitat la mine: „Ne pare rău, dar nu putem face nimic”, a spus unul dintre ei. M-am uitat pe jos, bucăți din mama mea erau peste tot în jurul meu. Mi-am dat seama că aveau dreptate: nu exista nicio speranță. „Cine era în mașină?”, m-au întrebat. „Mama mea este în mașină. Este moartă. Este moartă din cauza incompetenței tale. Nu a fost o crimă obișnuită și nu a fost tragic. Tragic este când cineva este lovit de autobuz. Când în jurul tău există foc și sânge, atunci este război. Suntem un popor în război împotriva statului și a crimei organizate, care au devenit imperceptibile”, a continuat acesta.

Daphne Caruana Galizia, cea mai cunoscută jurnalistă de investigații din Malta, care a coordonat ancheta Panama Papers din această țară, a murit luni în urma exploziei unei bombe plasate sub mașina sa, chiar în apropierea casei unde aceasta locuia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ozempic lovește puternic în cel mai mare fast-food din lume. Cum regândește McDonald’s meniul?