Prima pagină » Știri externe » Hezbollah a intensificat atacurile asupra Israelului / Unul dintre liderii opoziției îl critică pe Netanyahu

Hezbollah a intensificat atacurile asupra Israelului / Unul dintre liderii opoziției îl critică pe Netanyahu

Hezbollah a intensificat atacurile asupra Israelului / Unul dintre liderii opoziției îl critică pe Netanyahu

Grupul militant șiit Hezbollah a intensificat, luni, atacurile asupra nordului Israelului, în timp ce Yair Lapid, unul dintre liderii opoziției israeliene, a criticat abordarea premierului Benjamin Netanyahu, care a evitat să își asume responsabilitatea directă pentru vulnerabilitățile de securitate care au facilitat lansarea atacurilor islamiste din 7 octombrie.

Benjamin Netanyahu a afirmat duminică, într-un interviu acordat postului de televiziune CNN, că orice întrebare privind responsabilitatea pentru vulnerabilitățile care au facilitat atacurile islamiste trebuie amânată până după încheierea actualului conflict militar cu organizațiile palestiniene Hamas și Jihadul Islamic.

”Premierul trebuie să înceteze tentativele de a evita asumarea responsabilității și trebuie să se concentreze pe război”, a declarat luni fostul prim-ministru Yair Lapid, liderul formațiunii Există un Viitor (Yesh Atid, opoziție).

Atacurile armate comise pe 7 octombrie în sudul Israelului de militanți ai grupurilor fundamentaliste palestiniene Hamas și Jihadul Islamic s-au soldat cu aproximativ 1.200 de morți și cel puțin 5.400 de răniți.

Armata israeliană continuă bombardamentele intense asupra Fâșiei Gaza, dar, în același timp, nordul Israelului a fost vizat în ultimele 24 de ore de o serie de atacuri cu rachete lansate de militanți Hezbollah din sudul Libanului. Un civil israelian a fost ucis în atacuri.

Mișcarea șiită Hezbollah, susținută de Iran, a anunțat luni mai multe atacuri cu obuze și rachete asupra localității Netu’a, situată în nordul Israelului.

În replică, armata israeliană a anunțat atacuri intense asupra infrastructurii militare a grupului Hezbollah, în sudul Libanului.

Uniunea Europeană a condamnat vehement, luni, infiltrarea militanților Hamas în spitale, dar a cerut Israelului să implementeze ”imediat” ”pauze umanitare”, pentru protejarea civililor din Fâșia Gaza. ”Am cerut Israelului să dea dovadă de reținere maximă, pentru a putea salva vieți civile. Condamnăm folosirea de către Hamas a oamenilor și spitalelor ca scuturi umane. Dar am exprimat preocupări și în legătură cu situația dificilă a spitalelor, care sunt afectate puternic de bombardamente”, a declarat Josep Borrell Fontelles, Înaltul reprezentant al UE pentru Afaceri Externe și Politici de Securitate.

Bilanțul bombardamentelor israeliene asupra Fâșiei Gaza este de cel puțin 11.800 de morți și peste 28.000 de răniți.

Foto: Profimedia

Citește și:

Uniunea Europeană condamnă practicile Hamas, dar cere Israelului ”pauze umanitare” / Borrell se va deplasa în Orientul Mijlociu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni