Aviația militară a Marii Britanii (Royal Air Force) se confruntă cu un deficit de piloți după ce o schemă de angajare pe criterii de diversitate a dat greș.
Forțele aeriene se confruntă cu o criză de personal atât de serioasă încât candidații care au fost respinși anterior sunt îndemnați să depună cereri din nou. La fel, în cazul candidaților mai în vârstă care au experiență relevantă în „roluri legate de zbor”, conform The Telegraph.
Cererile vin în contextul în care premierul Keir Starmer a reiterat dorința Marii Britanii de a pune „cizme la sol și avioane în aer” pentru a ajuta Ucraina să obțină un acord de pace, și a anunțat deja o creștere a cheltuielilor pentru apărare la 2,5 % din PIB până în 2027.
RAF are acum nevoie de un „număr mai mare de piloți în formare”, potrivit unui document oficial văzut de reporteri,
Într-o notă informativă internă a RAF intitulată „Oportunități de transfer profesional la specializarea pilot”, personalul este încurajat să se transfere din cauza nevoii de mai mulți piloți „necesari pentru pregătirea de zbor”.
Candidații trebuie să aibă mai puțin de 24 de ani atunci când aplică, deși vor fi luați în considerare candidații mai în vârstă cu experiență în roluri similare. Același program este deschis și operatorilor de sisteme de armament.
Criza de piloți vine în contextul în care s-a constatat că o campanie de diversitate a RAF a discriminat împotriva potențialilor recruți de sex masculin albi.
Sub conducerea lui Sir Mike Wigston, Air Chief Marshal între 2019 și 2023, forțele aeriene militare ale Marii Britanii s-au angajat să ajungă la un personal format din 40% femei și 20% minorități etnice până în 2030.
În timpul acestei campanii, e-mailuri care au ajuns în presă au arătat că ofițerilor superiori din Aviația militară li s-a spus să nu mai aleagă „piloți de sex masculin și albi, inutili”, în încercarea de a îmbunătăți diversitatea.
În 2023, Air Chief Marshal Sir Richard Knighton și-a cerut scuze fără echivoc în urma unei anchete privind discriminarea. El a recunoscut că între 2020 și 2021 procesul de recrutare a „prioritizat” în mod eronat 161 de aviatori femei sau minorități etnice, în procesul de antrenare, în defavoarea altor candidați.
El a declarat că RAF a recunoscut că „unii bărbați au fost discriminați” ca urmare a acestui fapt, citând un grup de 31 de persoane care probabil au ratat șansa de a se califica pentru un bonus de 5 000 de lire sterline.
Deficitul RAF vine, de asemenea, în contextul în care anul trecut fostul șef al Armatei a avertizat că securitatea Marii Britanii a fost pusă „în pericol” din cauza unei crize de antrenare a personalului pentru elicoptere.
Subfinanțarea a dus la o lipsă de ingineri pentru întreținerea aeronavelor, ceea ce înseamnă că lecțiile de zbor au fost întrerupte.
Foto: Profimedia
CITIȚI ȘI: