Prima pagină » Știri externe » Încă un scandal la nivel înalt: trei germani, arestați pentru colaborare cu serviciile secrete chineze/Parlamentul britanic, atacat de SPIONII lui Xi!

Încă un scandal la nivel înalt: trei germani, arestați pentru colaborare cu serviciile secrete chineze/Parlamentul britanic, atacat de SPIONII lui Xi!

Încă un scandal la nivel înalt: trei germani, arestați pentru colaborare cu serviciile secrete chineze/Parlamentul britanic, atacat de SPIONII lui Xi!

Autoritățile de la Berlin au anunțat că trei persoane au fost arestate pentru colaborare cu serviciile secrete din China, în scopul de a livra Beijingului tehnologie militară.

Trei germani au fost arestați sub suspiciunea că au colaborat cu serviciile secrete chineze, notează presa de la Berlin.

Tehnologie folosită în scopuri militare

Aceștia sunt acuzați că livrau Chinei tehnologie care ar putea fi folosită în scopuri militare. Astfel, ei au contribuit la consolidarea Marinei militare chineze, au declarat oficiali nemți.

Arestările au avut loc la o săptămână după ce cancelarul Olaf Scholz a călătorit în China pentru a face presiuni asupra Beijingului cu privire la sprijinul acordat Rusiei și pentru a ridica probleme legate de furtul de proprietate intelectuală și accesul echitabil pe piață, scrie Reuters.

Ministrul de Interne de la Berlin, Nancy Faeser, a declarat că autoritățile monitorizează ceea ce ea a numit „o amenințare semnificativă reprezentată de spionajul chinezesc în afaceri, industrie și știință”.

La rândul său, ministrul Justiției, Marco Buschmann, a arătat că, „în momentul arestării lor, acuzații se aflau în negocieri suplimentare cu privire la proiecte de cercetare care ar putea fi deosebit de utile pentru extinderea puterii de luptă maritimă a Chinei”.

Parlamentul britanic, penetrat de spioni

De câteva zile, canalele de media au fost inundate cu știri despre descoperirea unor spioni chinezi care operau în marile cancelarii europene.

Astfel, un fost angajat al Parlamentului britanic și un complice au fost inculpați pentru acțiuni de spionaj în favoarea Chinei, iar procesul se va derula la Curtea Magistraților din Westminster, după cum a anunțat Procuratura Regală de la Londra.

Nick Price, șeful Diviziei pentru infracțiuni speciale și contraterorism din cadrul Procuraturii Regale britanice, a declarat că a autorizat „Poliția Metropolitană să pună sub acuzare două persoane pentru delicte de spionaj”, conform cotidianului Financial Times.

Christopher Cash, în vârstă de 29 de ani, și Christopher Berry, în vârstă de 32 de ani, „vor fi inculpați pentru furnizarea de informații sensibile unui stat străin, Chinei, și vor compărea la Curtea Magistraților Westminster pe 26 aprilie”, a precizat Nick Price.

Citește AICI mai multe despre acest subiect.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Prima imagine cu incendiul din Elveția: Cum a luat foc tavanul clubului din stațiunea Crans-Montana. Ce s-a întâmplat la scurt timp după ce tânăra s-a urcat pe un petrecăreț
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Dan Petrescu, surprins singur București, soția Adriana petrece în Dubai! Cu cine a fost văzută
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este penitenţa?