Prima pagină » Știri externe » Iranul dezvăluie un nou avion de luptă, prezentat ca „unul dintre cele mai avansate din lume”

Iranul dezvăluie un nou avion de luptă, prezentat ca „unul dintre cele mai avansate din lume”

Iranul dezvăluie un nou avion de luptă, prezentat ca
Președintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a dezvăluit sâmbătă un nou tip de avion de luptă, prezentat drept "unul dintre cele mai avansate din lume", în cadrul unor ceremonii care marchează 34 de ani de la Revoluția islamică din 1979, relatează AFP.

Președintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a dezvăluit sâmbătă un nou tip de avion de luptă, prezentat drept „unul dintre cele mai avansate din lume”, în cadrul unor ceremonii care marchează 34 de ani de la Revoluția islamică din 1979, relatează AFP.

Acest avion cu forme futuriste, prezentat sub numele de „Qaher-313” (Cuceritor-313), a fost „conceput și realizat de ingineri iranieni” și „se află printre cele mai avansate avioane de luptă din lume”, a declarat Ahmadinejad, citat de presa iraniană, în cursul acestei inaugurări.

Președintele iranian a adăugat că avionul a efectuat deja „mii de ore de zbor” și că piloții acestuia sunt „foarte mulțumiți de performanțele sale”.

Noul avion cu design futurist, prezentat de televiziune, într-un hangar, dispune de o „semnătură radar foarte slabă, este construit din materiale moderne și este dotat cu o avionică avansată”, potrivit ministrului Apărării Ahmad Vahidi, citat de presă.

Avionul este capabil să aterizeze pe piste scurte și „poate să fie reparat ușor și rapid”, a declarat ministrul, adăugând că a fost conceput, de asemenea, pentru a „răspunde tuturor nevoilor aviației iraniene într-un război aerian”.

Qaher-313 este „un proiect defensiv”, a declarat Ahmadinejad, subliniind că „puterea militară iraniană nu are ca obiectiv să agrseze și să domine alte țări, ci este pur disuasivă”.
Republica islamică utilizează frecvent aniversarea Revoluției pentru a face anunțuri spectaculoase în domeniul științific și militar, mai ales de când este vizată de un sever embargo internațional economic și tehnologic, ca represalii față de programul său nuclear controversat.

Iranul a construit un avion de luptă, de tip Saeqeh, încă din 2007, și dispune de aproximativ 20 de exemplare, aflate în serviciu. Însă, porivit unor experți internaționali, acest avion, echipat cu motoare ruse și o avionică nesigură, este o copie a avionului american de tip F-5, care datează de la începutul anilor ’70, pe când era utilizat în cadrul aviației șahului Iranului.

Forțele aeriene iraniene, care dispun de câteva sute de avioane de luptă americane chineze sau ruse, de concepție veche, sunt considerate de către experți militari occidentali ca depășite moral și prezentând o capacitate operațională slabă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
De ce unele suprafețe atrag praful și cum poți reduce depunerile din casă