Prima pagină » Știri externe » Le Parisien: Doi suspecți înarmați au fost reperați în nordul Franței

Le Parisien: Doi suspecți înarmați au fost reperați în nordul Franței

Le Parisien: Doi suspecți înarmați au fost reperați în nordul Franței
Doi suspecți înarmați au fost reperați în Aisne, în nordul Franței, afirmă Le Parisien, în ediția electronică, în condițiile în care poliția franceză îi caută pe autorii atacului asupra săptămânalului satiric Charlie Hebdo, Cherif și Said Kouachi.

Potrivit Le Parisien, doi bărbați au fost reperați în cursul dimineții pe RN 2 la Villers-Cotterêts (Aisne). Cei doi suspecți circulau într-o mașină Renault Clio albă, cu plăcuțe de înmatriculare ascunse. Cei doi bărbați purtau cagule și erau puternic înarmați.

Suspecții se îndreptau înspre Paris și corespund semnalmentelor celor doi frați căutați de poliție pentru atacul asupra săptămânalului francez. Arme cu țevi lungi erau vizibile în spatele mașinii.

Administratorul unei benzinării „i-a recunoscut oficial pe cei doi bărbați suspectați că au participat la atentatul de la Charlie Hebdo”, a explicat o sursă apropiată anchetei, în timp ce Le Point scrie că suspecții ar fi încercat să jefuiască benzinăria. „Cei doi bărbați poartă cagule și par a avea arme Kalașnikov și lansatoare de rachete”, a confirmat o altă sursă.

Martorii oculari scriu pe Twitter că numeroase forțe ale jandarmeriei se află în apropiere de Vauciennes, unde circulația a fost oprită.

Parisul s-a confruntat miercuri cu cel mai sângeros atac comis în Franța de un secol, respectiv un masacru cu arme Kalașnikov în plină ședință de redacție la publicația Charlie Hebdo. Autorii atacului au fost identificați drept frații Cherif și Said Kouachi, cunoscuți de serviciile franceze antiterorism.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?