Prima pagină » Știri externe » LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. SUA cer Israelului să reducă intensitatea atacurilor din Gaza. Hamas publică o filmare cu trei ostatici israelieni

LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. SUA cer Israelului să reducă intensitatea atacurilor din Gaza. Hamas publică o filmare cu trei ostatici israelieni

LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. SUA cer Israelului să reducă intensitatea atacurilor din Gaza. Hamas publică o filmare cu trei ostatici israelieni
LIVE UPDATE | Război Israel-Hamas. SUA cer Israelului să reducă intensitatea atacurilor din Gaza. Hamas publică o filmare cu trei ostatici israelieni

Conflictul dintre Israel și organizația Hamas a trecut duminică de 100 de zile, iar presiunile internaționale asupra Guvernului condus de Benjamin Netanyahu în ceea ce privește oprirea violențelor sunt tot mai mari.

Liderul israelian nu pare, însă, să dea semne că ar da înapoi, cu toate că principalul său aliat internațional, Statele Unite, continuă să îi ceară să reducă intensitatea atacurilor din Fâșia Gaza.

Purtătorul de cuvânt al Consiliului Național de Securitate al Statelor Unite, John Kirby, a declarat, duminică, într-un interviu acordat CBS, că organizația Hamas continuă să fie o amenințare demnă de luat în seamă pentru Israel, motiv pentru care forțele israeliene „au tot dreptul și responsabilitatea” de a lupta împotriva grupării.

Cu toate acestea, el transmite că, din punctul de vedere al autorităților americane, curând, războiul ar trebui să facă „o tranziție la o fază de intensitate mai scăzută”, informează The Jerusalem Post.

„Nu spunem să ridicați complet piciorul de pe pedală”, le-a transmis Kirby oficialilor israelieni.

Autoritățille din Israel nu se lasă convinse momentan

Apelurile comunității internaționale pentru încetarea violențelor din Fâșia Gaza nu par, însă, să aibă ecou la Ierusalim.

Purtătorul de cuvânt al Forțelor Armate Israeliene (IDF), Daniel Hagari, a declarat că armata „nu se va retrage din Khan Yunis sau din orice altă parte”, adăugând că „acțiunea militară necesită timp”.

Duminică, premierul Benjamin Netanyahu a declarat că „unul dintre lucrurile care au devenit clare dincolo de orice îndoială este că trebuie să continuăm acest război și că acesta încă va dura mai multe luni”.

Poziția Israelului a îngrijorat Statele Unite. Autoritățile israeliene au fost, de asemenea, criticate pentru că nu au reușit să ajungă la un al doilea acord privind eliberarea ostaticilor răpiți pe 7 octombrie. Aproximativ 150 de ostatici au fost eliberați în urma acordului cu Hamas din noiembrie, iar alți cinci au fost eliberați ulterior.

Hamas publică un videoclip cu trei ostatici

Între timp, duminică, Hamas a publicat un videoclip cu trei ostatici israelieni din Gaza. Este vorba despre Noa Argamani, 26 de ani, Yossi Sharabi, 53 de ani, si Itai Svirsky, 38 de ani. În imagini, cei trei prizonieri se prezintă și fac apel la Guvernul israelian să îi aducă acasă.

Filmarea se încheie cu un mesaj al Hamas, care transmite că soarta celor trei ostatici urmează să fie dezvăluită luni.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
24 de ore de Cod roșu în Carpații Meridionali și de Curbură. Rafale de 120 km / h
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Marea hidrocentrală Lotru–Ciunget, capodopera energetică ascunsă în Carpați. A fost numită cea mai grandioasă din Europa
Mediafax
Un incident apare din ce în ce mai des în avioanele de pasageri. Ce fac unii călători și cum reacționează personalul
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Care este mâncarea preferată a lui Nicușor Dan. Mirabela Grădinaru: „Nu ajung să ating calitatea sau gustul mâncării din copilărie”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Industria frumuseții s-a transformat într-un univers religios, care cere credință