Prima pagină » Știri externe » Locuitorii unui sat din Ucraina au atacat sediul poliției în urma unui scandal de viol

Locuitorii unui sat din Ucraina au atacat sediul poliției în urma unui scandal de viol

Adrian Popa
Locuitorii unui sat din Ucraina au atacat sediul poliției în urma unui scandal de viol

Sute de persoane au atacat, marți, un post de poliție dintr-un sat din Ucraina, după ce o tânără a acuzat doi polițiști că au violat-o, cu complicitatea unui taximetrist, relatează AFP.

Președintele ucrainean Viktor Ianukovici a anunțat că urmărește personal ancheta deschisă după formularea acuzațiilor de către presupusa victimă, Irina Krașkova, în vârstă de 29 de ani.

Marți, în regiunea Mikolaiv (sud), locuitori ai satului Vradiivka au aruncat cu sticle și pietre împotriva postului de poliție, iar forțele de ordine au intervenit cu gaze lacrimogene pentru a dispersa manifestanții, dintre care unii erau acoperiți de sânge, potrivit unor imagini televizate.
Victima este în continuare spitalizată. Ea are răni la nivelul capului și multiple contuzii, după apoape o săptămână de la comiterea faptelor, pe 26 iunie.

Furia locuitorilor a fost provocată de refuzul autorităților de a-l reține pe unul dintre cei doi polițiști acuzați de Krașkova că au dus-o în pădure pentru a o viola, apreciind că nu poate fi învinuit.

În schimb, șoferul de taxi, suspectat că i-a ajutat pe cei doi polițiști să o ducă pe tânără în pădure, a fost arestat.

Ministrul de Interne Vitali Zaharcenko i-a demis din posturi pe oficiali ai poliției locale și s-a exprimat pe marginea acestui subiect în Parlamentul ucrainean.

„Aceste fapte rușinoase subminează tot ce poliția face bine”, a declarat el, potrivit unor imagini televizate.

Gaidau Ion, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Femeia care și-a ucis socrii cu un preparat de mâncare otrăvit riscă închisoare pe viață
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
S-au întors în România după ani de Italia, dar au rezistat doar 3 luni. Ce i-a făcut să plece din nou: „Am dormit un an în bucătărie”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Detaliul înfiorător din spatele unor picturi vechi de 2.000 de ani