Prima pagină » Știri externe » Maia Sandu cere ca studenții și diaspora să aibă acces corect la votul pentru președintele Moldovei

Maia Sandu cere ca studenții și diaspora să aibă acces corect la votul pentru președintele Moldovei

Maia Sandu cere ca studenții și diaspora să aibă acces corect la votul pentru președintele Moldovei
Maia Sandu, candidatul de dreapta, pro-european, la președinția Moldovei, a solicitat Comisiei Electorale Centrale de la Chișinău să ia măsuri pentru a permite studenților să voteze în localitățile unde studiază, precum și cetățenilor moldoveni plecați din țară, care nu au pașaport moldovenesc. Maia Sandu a reclamat și cozile observate la secțiile de votare din diaspora, solicitând Guvernului să deschidă mai multe secții de votare în străinătate.

Maia Sandu a semnalat mai multe probleme în timpul primului tur de scrutin pentru președinția Moldovei, referindu-se la accesul restrâns al studenților și al diasporei la vot.

„Solicit Parlamentului să voteze în regim de urgență proiectul de lege care ar pemite studenților să voteze la locul de studii. Cunoaștem că acest lucru a fost posibil în anul 2014 la alegerile parlamentare și nu înțelegem de ce autoritățile au schimbat reguile de joc. Dacă Parlamentul nu vrea să își îndeplinească această obligație, credem că este de competența Comisiei Electorale să emită o decizie în acest sens și să permită studenților să voteze în localitatea în care studiază. Știm că acest lucru este posibil, pentru că într-un caz similar CEC a decis să permită cetățenilor moldoveni din diaspora să voteze cu pașaportul cu termen expirat”, a declarat Maia Sandu într-o conferință de presă.

Candidata la președinția Moldovei a solicitat de asemenea și ca moldovenii plecați în străinătate să poată vota doar pe baza buletinului de identitate, motivând că prevederea actuală prin care ei pot vota doar cu pașaportul, fie el și expirat, este  restrictivă, mulți moldoveni fiind plecați cu pașapoarte românești, rusești sau bulgărești.

„Să permită cetățenilor noștri din diaspora să voteze cu buletinul de identitate valabil. Cunoașteți că foarte multă lume a plecat peste hotare cu un pașaport al altei țări – România, Bulgaria, poate Rusia -, pașaport care le-a permis să se angajeze acolo și mulți dintre ei nu au un pașaport emis de autoritățile Republicii Moldova. Toată lumea are însă un buletin de identitate. Am primit nenumărate solicitări de la conaționalii noștri din străinătate să transmitem acest mesaj autorităților și să asigurăm acest drept pentru cei care nu au pașaport”, a mai spus Maia Sandu.

De asemenea, Maia Sandu a reclamat și cozile care s-au format la secțiile de vot din străinătate, cerând Guvernului de la Chișinău să deschidă mai multe secții de vot.

„Solicit Guvernului, MAE, să deschidă noi secții de votare acolo unde pe 30 octombrie am văzut cozi, la ambasade, la secțiile de votare de peste hotare. Nu este normal atunci când oamenii trebuie să stea ore bune în șir la coadă, mai ales că unii dintre ei trebuie să ajungă în aceste orașe, deci să cheltuie timp pe transport. Pornind de la experiența altor alegeri, știm că în turul doi vin mai mulți oameni la vot”, a mai declarat Maia Sandu.

În primul tur al alegerilor prezidențiale, de pe 30 octombrie, candidatul pro-rus socialist Igor Dodon a câștigat la scor strâns, cu 48,22% din voturi, față de Maia Sandu care a adunat doar 38,43% din voturi, cu o prezență la vot de 49,03%, conform celor mai recente rezultate parțiale anunțate de Comisia Electorală Centrală. Al doilea tur al alegerilor are loc pe 13 noiembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia