Prima pagină » Știri externe » Marea Britanie a înregistrat în 2013 cea mai puternică creștere economică din ultimii 6 ani

Marea Britanie a înregistrat în 2013 cea mai puternică creștere economică din ultimii 6 ani

Marea Britanie a înregistrat în 2013 cea mai puternică creștere economică din ultimii 6 ani
Economia Marii Britanii a crescut anul trecut cu 1,9%, cea mai puternică rată de expansiune din 2007, cu performanțe bune în toate sectoarele, cu excepția construcțiilor.

Economia Marii Britanii a crescut anul trecut cu 1,9%, cea mai puternică rată de expansiune din 2007, cu performanțe bune în toate sectoarele, cu excepția construcțiilor.

În ultimul trimestru, Produsul Intern Brut al Marii Britanii a crescut cu 0,7% față de trimestrul al treilea, respectiv cu 2,8% față de perioada corespunzătoare a anului anterior, cea mai bună evoluție din primele trei luni ale lui 2008, potrivit Bloomberg.

Mai mult de jumătate din creșterea economică din trimestrul al patrulea a fost generată de sectorul serviciilor destinate companiilor și de industria financiară.

Cu toate acestea, PIB-ul Marii Britanii din trimestrul al patrulea al anului trecut a fost cu 1,3% mai mic față de maximul atins înaintea recesiunii, în primul trimestru al anului 2008. Producția din sectorul serviciilor, care reprezintă cea mai mare parte din economie, este însă cu 1,3% peste vârful din perioada premergătoare crizei, în timp ce producția, industria prelucrătoare și construcțiile sunt în medie cu 10% mai jos.

Ministrul finanțelor George Osborne a declarat că datele subliniază că este nevoie ca guvernul să continue planul de reducere a deficitului bugetar.

„Datele reprezintă o dovadă că planul nostru economic pe termen lung funcționează. Însă nu am terminat treaba și este clar că cel mai mare risc pentur revenirea economiei ar fi abandonarea unui plan care conduce la crearea de noi locuri de muncă și la un viitor economic mai strălucitor”, a declarat oficialul într-un comunicat.

Fondul Monetar Internațional anticipează că economia Marii Britanii va crește cu 2,4% în acest an și 2,2% în 2015.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europarlamentarii se pregătesc să suspende acordul comercial UE-SUA
Digi24
Horațiu Potra, urgență medicală în instanță. Judecătorii au chemat ambulanța după ce mercenarului i s-a făcut rău în timpul procesului
Cancan.ro
Prima prognoză meteo pentru vara lui 2026 în România. Câte zile de caniculă vor fi în București, în iunie, iulie și august, potrivit meteorologilor
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
Val de comentarii după scandalul de pe Otopeni. „Sper să primească interdicție de a zbura”. Reacția Wizz Air despre refuzul îmbarcării
Mediafax
Ce țară are cel mai mult de pierdut după schimbările de tarife ale lui Trump
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Uniunea Europeană ar putea avea încă o țară membră. Un referendum va fi organizat deja în luna august
Cancan.ro
Primele imagini cu VĂDUVA lui Cotabiță, după ce a ieșit din AREST. A fost plasată la domiciliu și...
Ce se întâmplă doctore
O celebră influenceriță a murit după ce și-a făcut o operație estetică! Avea doar 27 de ani. Prietena ei a făcut dezvăluiri șocante
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poliția Timiș a invocat ChatGPT în instanță pentru a susține o sancțiune. Judecătorii au anulat-o și au restituit permisul șoferului
Descopera.ro
Singura pisică din lume care latră ca un câine. Unde trăiește?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Elon Musk vrea o catapultă de sateliți pe Lună, dar aceasta nu este o idee nouă