Prima pagină » Știri externe » Mișcarea Femen își închide biroul din Kiev

Mișcarea Femen își închide biroul din Kiev

Mișcarea Femen își închide biroul din Kiev
Mișcarea feministă Femen, cunoscută pentru manifestațiile sale topless, a anunțat miercuri că își închide biroul din Kiev, a doua zi după un raid al poliției, care a descoperit arme la biroul activistelor, relatează AFP.

Mișcarea feministă Femen, cunoscută pentru manifestațiile sale topless, a anunțat miercuri că își închide biroul din Kiev, a doua zi după un raid al poliției, care a descoperit arme la biroul activistelor, relatează AFP.

„Nu ne încetăm activitatea în Ucraina, dar vom părăsi biroul”, a declarat pentru AFP liderul mișcării, Anna Guțol.

Acest anunț a fost făcut după raidul forțelor de ordine marți, la sediul ucrainean al mișcării, când au fost confiscate un pistol și o grenadă.

Femen a denunțat „o provocare”, considerând că armele puteau fi ascunse în birou în absența activistelor.

Totuși, chiar și înainte de acest incident, „nu mai era posibil să lucrăm în acest birou, unde eram interceptate permanent de către serviciile speciale”, a subliniat Guțol.

Poliția a inițiat o anchetă pentru posesie ilegală de arme, un cap de acuzare care prevede o pedeapsă de cinci ani de închisoare, a declarat miercuri pentru AFP purtătorul de cuvânt al poliției din Kiev, Igor Mihalko.

Nici una dintre activiste nu a fost inculpată pentru moment, a adăugat el.

Activistele Femen din Ucraina se află de mai multe săptămâni în vizorul forțelor de ordine ucrainene.

Trei activiste Femen care se pregăteau să protesteze față de vizita în Ucraina a președintelui rus Vladimir Putin, la sfârșitul lui iulie, au fost arestate la Kiev, iar Guțol a fost agresată.

Ele au acuzat serviciile speciale din ruse și ucrainene de orchestrarea acestui incident.

Mișcarea Femen, înființată în Ucraina și al cărei sediu se află la Paris, a realizat numeroase acțiuni în întreaga lume cu scopul de a denunța sexismul și discriminarea femeilor, activistele apărând brusc topless, cu corpurile acoperite de inscripții, pentru a atrage atenția.

Femen denunță, de asemenea, homofobia, complicitatea dintre stat și Biserică, regimurile autoritare și fraudele electorale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul