Prima pagină » Știri externe » Mitt Romney lansează un nou apel la înarmarea rebelilor sirieni

Mitt Romney lansează un nou apel la înarmarea rebelilor sirieni

Mitt Romney lansează un nou apel la înarmarea rebelilor sirieni
Candidatul republican la Casa Albă Mitt Romney l-a acuzat luni pe Barack Obama că a eșuat în ceea ce privește rezolvarea situației din Siria și a lansat un nou apel la înarmarea opoziției, în timpul unui discurs critic asupra bilanțului președintelui american în Orientul Mijlociu, relevă AFP.

Candidatul republican la Casa Albă Mitt Romney l-a acuzat luni pe Barack Obama că a eșuat în ceea ce privește rezolvarea situației din Siria și a lansat un nou apel la înarmarea opoziției, în timpul unui discurs critic asupra bilanțului președintelui american în Orientul Mijlociu, relevă AFP.

„În Siria, vom lucra cu partenerii noștri pentru a identifica și organiza membrii opoziției care împărtășesc valorile noastre și vom face să obțină armele de care au nevoie pentru a învinge tancurile, elicopterele și avioanele de luptă ale lui Assad”, a declarat Mitt Romney la Institutul Militar din Virginia, în estul Statelor Unite.

Calificând politica lui Barack Obama drept un eșec, republicanul a reamintit că „peste 30.000 de bărbați, femei și copii au fost masacrați de către regimul lui (Bashar) al-Assad în ultimele 20 de luni”. Candidatul îndemnase deja la înarmarea opoziției în discursurile precedente.

Luând ca punct de plecare atacul asupra consulatului american din Benghazi, în estul Libiei, la 11 septembrie, Mitt Romney a încercat să ilustreze „pasivitatea” și absența de „leadership” a președintelui pe scena internațională, tergiversând numeroase dosare diplomatice fierbinți, de la Orientul Mijlociu până la Rusia.

„Voi implimenta sisteme de apărare antirachetă pentru (a ne) proteja împotriva amenițărilor. Și, asupra acestui punct, nu va exista nicio flexibilitate cu Vladimir Putin”, a afirmat Mitt Romney, în contextul în care, în aprilie, președintele i-a spus liderului rus de la acea vreme Dmitri Medvedev că va exista „mai multă flexibilitate” pe acest subiect dacă va fi reales la 6 noiembrie.

Moscova se opune ca NATO să implementeze un scut antirachetă în Europa, destinat să protejeze continentul de tiruri provenind din Orientul Mijlociu, în special din Iran.

Gaidau Ion, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia