Prima pagină » Știri externe » Nancy Pelosi: Congresul va vota o rezoluție pentru a limita acțiunile militare ale lui Trump în Iran

Nancy Pelosi: Congresul va vota o rezoluție pentru a limita acțiunile militare ale lui Trump în Iran

Nancy Pelosi: Congresul va vota o rezoluție pentru a limita acțiunile militare ale lui Trump în Iran
Președintele Camerei Reprezentanților SUA, Nancy Pelosi, a declarat că săptămâna aceasta va fi introdusă și votată o rezoluție privind puterile de război pentru a limita acțiunile militare ale președintelui american Donald Trump în ceea ce privește Iranul., potrivit Reuters.

„Această rezoluție este similară cu rezoluția introdusă de senatorul Tim Kaine în Senat”, a declarat Pelosi într-un comunicat

„Rezoluția reafirmă responsabilitățile de supraveghere stabilite de mult timp de către Congres, prin mandatarea ca, în cazul în care nu se iau măsuri la nivelul Congresului, ostilitățile militare ale administrației cu privire la Iran încetează în termen de 30 de zile”, a adăugat aceasta.

Rezoluția va obține cel mai probabil aprobarea în Cameră, care estecondusă de democrați, dar perspectivele de trecere sunt mai puțin sigure în Senat, care este controlat de colegii republicani ai lui Trump, mulți dintre ei spunând că susțin acțiunea președintelui împotriva Iranului.

Parlamentul irakian a cerut ca trupele americane și ale altor state străine să plece pe măsură ce reacțiile împotriva uciderii de SUA a generalului iranian a crescut, iar Trump a plusat amenințând cu atacarea siturilor culturale iraniene, în cazul în care Iranul se va răzbuna.

Trump a amenințat, de asemenea, cu sancțiuni împotriva Irakului și a spus că, dacă trupele americane vor trebui să plece, guvernul irakian va trebui să plătească Washingtonului costurile bazei militare aeriene americane „extraordinar de scumpe” din Irak.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sindicatul MIPE, replică pentru Dragoș Pîslaru: „Părăsit de propriul ministru, MIPE își caută ministru”
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
Pagube uriașe după un cutremur puternic în Granada, resimțit în mai multe regiuni din Spania
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
De ce ți se face somn după-amiaza? Ar putea avea legătură cu ceea ce mănânci!