Prima pagină » Știri externe » NAUGRAFIUL COSTA CONCORDIA. Căpitanul Francesco Schettino era nepregătit să conducă vasul, stabilește curtea supremă italiană

NAUGRAFIUL COSTA CONCORDIA. Căpitanul Francesco Schettino era nepregătit să conducă vasul, stabilește curtea supremă italiană

NAUGRAFIUL COSTA CONCORDIA. Căpitanul Francesco Schettino era nepregătit să conducă vasul, stabilește curtea supremă italiană
Curtea de Casație a Italiei a stabilit că Francesco Schettino era nepregătit să conducă nava de croazieră Costa Concordia, eșuată în largul coastelor Toscanei în ianuarie, când au murit 32 de persoane, relatează agenția italiană ANSA în pagina electronică de joi.

Curtea de Casație a Italiei a stabilit că Francesco Schettino era nepregătit să conducă nava de croazieră Costa Concordia, eșuată în largul coastelor Toscanei în ianuarie, când au murit 32 de persoane, relatează agenția italiană ANSA în pagina electronică de joi.

În motivarea hotărârii pe care a luat-o luna trecută de a-l menține pe Schettino în arest la domiciliu, Curtea precizează că acesta a dat dovadă de un nivel „scăzut de mobilizare în îndeplinirea funcțiilor de comandă ori în a face față responsabilității pentru siguranța oamenilor aflați în grija sa”.

Francesco Schettino este acuzat de omucidere multiplă, cauzarea naufragiului, abandonarea navei, abandonarea persoanelor aflate în nevoie și de eșecul unei comunicări corecte cu autoritățile maritime.

Comandantul a fost numit de presa internațională „căpitanul laș”, după ce o înregistrare a unei conversații cu Paza de Coastă a sugerat că acesta a refuzat să se supună ordinelor de a se întoarce la bordul navei de croazieră Costa Concordia, scufundată parțial, pe care a părăsit-o înaintea încheierii oprațiunilor de evacuare.

Pachebotul a lovit o rocă și a început să ia apă la bord, după ce Schettino a deviat de la ruta programată cu scopul de a se apropia de Insula Giglio, în largul Toscanei, pentru a efectua un „salute”.

Ordinul de abandonare a vasului a fost dat la mai bine de o oră după ce nava de croazieră a lovit roca, despre care Schettino afirmă că nu a fost trecută pe hartă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primele imagini cu mașina din București care a izbucnit în flăcări
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce căutarea obsesivă a fericirii ne face, paradoxal, mai nefericiți