Prima pagină » Știri externe » Nava capturată săptămâna trecută de Iran, la bordul căreia se aflau patru români, a fost eliberată

Nava capturată săptămâna trecută de Iran, la bordul căreia se aflau patru români, a fost eliberată

Nava Maersk Tigris, capturată săptămâna trecută de Iran și deținută într-un port din sudul țării, a fost eliberată joi, a anunțat o sursă din cadrul Organizației iraniene pentru porturi și transport maritim, citată de agenția oficială iraniană IRNA, în pagina electronică.

Cargobotul fusese reținut din cauza unei dispute între o companie locală și societatea daneză Maersk Line. Compania daneză ar trebui să plătească celei iraniene 10 milioane de dolari. Anterior, autoritățile iraniene, care au subliniat că nu există motive de natură politică sau militară pentru reținerea cargobotului, anunțaseră că nava va fi eliberată după plata sumei.

Cargobotul Maersk Tigris, care efectua o cursă pentru compania daneză Maersk Line și naviga sub pavilionul Insulelor Marshall, a fost interceptat de forțele navale iraniene în timp ce tranzita Strâmtoarea Hormuz pe 28 aprilie, în baza unei decizii a justiției în favoarea unei societăți iraniene.

Un purtător de cuvânt al Organizației iraniene pentru porturi și transport maritim a declarat că reținerea navei Maersk Tigris s-a bazat pe o decizie judecătorească emisă la 16 martie 2015, după ce un reclamant a dat în judecată Maersk Line, compania daneză care operează nava, din cauza unor datorii restante.

Marziyeh Afkham, purtătoarea de cuvânt a Ministerului iranian al Afacerilor Externe, a declarat miercuri că echipajul navei Maersk Tigris a fost eliberat. Echipajul navei este format din 24 de membri – patru români, un bulgar, un rus, 13 cetățeni din Myanmar, un ucrainean, un britanic, un polonez și doi cetățeni din Sri Lanka.

Grupul danez a cerut în mod repetat eliberarea echipajului, precizând că „nu este salariat al Maersk Line și nava nu mai aparține Maersk Line”. Transportatorul a afirmat că nava este exploatată de Rickmers Shipmanagement și efectua o cursă pentru Maersk Line.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși