Prima pagină » Știri externe » Netanyahu a confirmat că Israelul a furnizat ARMAMENT unei grupări rivale Hamas din Fâșia Gaza: „Ce este în neregulă cu asta?”

Netanyahu a confirmat că Israelul a furnizat ARMAMENT unei grupări rivale Hamas din Fâșia Gaza: „Ce este în neregulă cu asta?”

Netanyahu a confirmat că Israelul a furnizat ARMAMENT unei grupări rivale Hamas din Fâșia Gaza:

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a confirmat informația că Israelul a furnizat armament membrilor unei grupări rivale Hamas din Fâșia Gaza.

Joi dimineață, fostul ministru al Apărării Avigdor Liberman, care acum conduce partidul de opoziție Yisrael Beiteinu, a declarat că premierul Benjamin Netanyahu a aprobat unilateral un transfer de arme către clanul Abu Shabab, o bandă înarmată sau o miliție care se opune guvernării Hamas în Fâșia Gaza.

„Guvernul israelian dă arme unui grup de criminali și infractori, identificați cu Stat Islamic, la indicația prim-ministrului”, a acuzat Liberman. „Din câte știu, acest lucru nu a avut aprobarea cabinetului”.

El a susținut că șeful Shin Bet, Ronen Bar, era la curent cu decizia de a înarma grupul, „dar nu știu cât de mult a fost implicat șeful de stat major al Armatei israeliene”.

Grupul în cauză, care are aproximativ 300 de membri, este uneori descris ca o miliție și alteori ca o bandă criminal. Este condus de Yasser Abu Shabab, membru al unui clan important din sudul Fâșiei Gaza. În trecut, gruparea a fost menționată în legătură cu operațiuni de contrabandă cu grupări jihadiste egiptene, dar nu a fost imediat clar de ce Liberman a etichetat-o ca fiind legată de Stat Islamic, conform The Times of Israel.

Benjamin Netanyahu: Operațiunea a ajutat la salvarea de vieți ale militarilor israelieni

Biroul prim-ministrului, ca răspuns la comentariile lui Liberman, nu a negat acuzațiile, ci a spus în schimb că Israelul „lucrează pentru a învinge Hamas prin diferite mijloace, pe baza recomandărilor tuturor șefilor instituțiilor de securitate”.

Într-o declarație ulterioară, Benjamin Netanyahu a confirmat informația, spunând că operațiunea a ajutat la salvarea de vieți ale militarilor israelieni.

Netanyahu a spus că „în consultare cu oficialii de securitate, ne-am folosit de clanurile din Gaza care se opun Hamas”.

„Ce este în neregulă cu asta?” a continuat el. „Este doar bine. Salvează viețile militarilor israelieni”.

Despre faptul că Liberman a dezvăluit operațiunea, Netanyahu a spus:

„Este extrem de grav. Publicitatea nu face bine decât Hamas”.

Decizia de a înarma gruparea a fost luată fără aprobarea cabinetului de securitate

Oficialii din domeniul apărării au confirmat că Israelul a înarmat banda cu puști Kalașnikov, inclusiv unele confiscate de la Hamas în timpul războiului în curs.

Decizia de a începe înarmarea grupului a fost luată fără aprobarea cabinetului de securitate al Israelului, renunțând la procedura normală.

În schimb, a fost condusă de organele de securitate israeliene, cu aprobarea lui Netanyahu, au spus sursele din domeniul de apărare.

Miliția operează în Rafah, într-o zonă aflată sub control militar israelian. Abu Shabab a susținut că securizează convoaiele de ajutor umanitar care intră în Israel prin punctele de trecere a frontierei de sud, deși alții au acuzat banda că a jefuit transporturile.

În ultimele câteva zile, gruparea, a fost documentată operând într-o zonă din apropierea punctului de trecere a frontierei Kerem Shalom, sub control militar israelian.

Nu este prima dată când Netanyahu este implicat sau acuzat că susține miliții și grupări teroriste pentru a submina un inamic comun. Diverse relatări de-a lungul anilor au indicat că politica Israelului sub Netanyahu a fost de a trata Hamas ca pe un atu care ar putea fi folosit pentru a slăbi Autoritatea Palestiniană.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză