Prima pagină » Știri externe » Noi INUNDAȚII în Spania. Regiunile Málaga și Valencia, cele mai afectate

Noi INUNDAȚII în Spania. Regiunile Málaga și Valencia, cele mai afectate

Noi inundații în Spania. Regiunile Málaga și Valencia, cele mai afectate

Autoritățile din Spania au emis mai multe alerte de inundații și mii de persoane au fost evacuate, la doar două săptămâni de la inundațiile catastrofale care au dus la moartea a peste 200 de persoane.

Regiunea Valencia a fost vizată de o avertizare de tip Cod roșu, care, însă, a fost ridicată în cursul dimineții de joi, după ce în unele zone precipitațiile au atins 100 de milimetri. Alte avertizări meteo au rămas în vigoare, iar zeci de apeluri la serviciile de urgență au fost înregistrate pe parcursul nopții.

În provincia Málaga, mii de persoane au fost evacuate preventiv din calea apelor, informează El País.

Miercuri, în decurs de câteva ore, cantități uriașe de apă și noroi s-au revărsat pe străzile din Málaga. În unele zone, câteva zeci de centimetri de apă au măturat mașini și trunchiuri de copaci pe străzi, arată BMFTV.

Peste 4.200 de persoane au fost, de asemenea, evacuate „preventiv”, potrivit autorităților, în timp ce zona se confruntă cu cele mai grave inundații din ultimii 37 de ani.

Spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat în Valencia în urmă cu două săptămâni, autoritățile locale au dat alerta cu mult înainte de inundații, ceea ce le-a permis locuitorilor să se pregătească pentru creșterea nivelului apei. Nu au fost înregistrate victime, informează autoritățile locale.

„Astăzi, Málaga este paralizată. Mai bine să prevenim decât să vindecăm, am văzut-o la Valencia”, a spus președintele regiunii Andaluzia, Juan Manuel Moreno, în timpul unei vizite la Sevilla.

Spania continuă să fie afectată de inundații

Agenția Meteorologică de Stat (Aemet) a emis o avertizare valabilă pentru nouă comunități în legătură cu noi episoade de ploi torențiale și posibile inundații.

Avertismentul vine la scurt timp de la cea mai mare catastrofă climatică pe care a suferit-o Spania în ultima sută de ani. Inundațiile au dus la moartea a cel puțin 223 de persoane și a devastat comunități întregi, distrugând locuințe, instituții publice și afectând grav infrastructura.

După ce aproximativ 130.000 de oameni au ieșit în stradă în Comunitatea Valenciană, pentru a protesta față de modul în care autoritățile au gestionat problema, acum acestea din urmă se grăbesc să acționeze. Guvernele locale au făcut apel la oameni să nu călătorească în zonele vizate de avertizările meteorologice, au închis școlile și au început lucrări de consolidare a malurilor râurilor.

Măsuri similare au fost luate și în Catalonia, Insulele Baleare și Andaluzia, mai arată sursa citată.

Vizate de avertizările meteo sunt comunitățile Aragón, Asturias, Cantabria, Insulele Baleare, Castilla și León, Catalonia, Galicia, Murcia și Comunitatea Valenciană. Cu toate acestea, Aemet a avertizat că, din nou, pericolul este concentrat în Insulele Baleare, care în august anul trecut au suferit inundații grave.

Potrivit agenției, în Comunitatea Valenciană, Murcia, Málaga și Andaluzia de Vest se pot acumula până la 120  litri pe metru pătrast în dpar douăsprezece ore. De asemenea, aproximativ 3.000 de persoane au fost evacuate marți de Guvernul din Andaluzia din municipalitățile Malaga Álora, Cártama, Alhaurín de la Torre, Pizarra și Málaga, care au fost cele mai afectate de inundațiile de acum două săptămâni.

CITEȘTE ȘI:

PROTESTE masive în Spania, în urma inundațiilor devastatoare. Mii de oameni au ieșit în stradă: „Ne-ați ucis”

Noi inundații catastrofale au lovit Spania, cu zeci de mașini luate de viituri în Girona

ALERTĂ meteo: Spania se pregătește pentru un nou episod de ploi torențiale. Avertismentul MAE

Sursă imagini: Profimedia, Sursa video: X/ La Fabrica del Arte

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni