Prima pagină » Știri externe » Nu degeaba i se zice „insula milionarilor”! Câți euro costă o bere la draft, într-o terasă din Capri

Nu degeaba i se zice „insula milionarilor”! Câți euro costă o bere la draft, într-o terasă din Capri

Nu degeaba i se zice „insula milionarilor
Nu degeaba i se zice „insula milionarilor"! Câți euro costă o bere la draft, într-o terasă din Capri

Insula italiană Capri este celebră pentru prețurile sale piperate, fiind, de foarte multe ori, poreclită „insula milionarilor”.

Iar acest lucru poate fi ușor observat, chiar și din prețurile de la terasele de pe insulă.

Astfel, prețul berii la o terasă din celebra insulă italiană este uriaș. Astfel, o bere marca Tuborg, la draft, 0,4 litri, costă 12 euro, aproximativ 60 de lei.

Astfel, berea în insula Capri este cam de cinci ori mai scumpă ca aceeași bere pe litoralul românesc, la Mamaia, spre exemplu.

Mai scump ca în Mamaia! Câți lei a dat un cuplu de turiști din România pe 2 șezlonguri și o umbrelă, la Nisipurile de Aur

Românii merg, în ultimii ani, în Bulgaria la mare, tocmai pentru serviciile bune la prețuri rezonabile.

Deși cei mai mulți spun că serviciile pe litoralul bulgăresc sunt mai bune și mai ieftine, unii turiști se plâng în ultima perioadă că prețurile la vecinii bulgari au crescut simțitor.

Astfel, pe un grup de Facebook destinat turiștilor români care merg în Bulgaria, o femeie se plânge că prețurile pur și simplu au luat-o razna.

„Nisipurile de Aur, info pentru cine se va duce vara aceasta acolo. Luna iunie avem așa: 12 leva/sezlong, 12 leva/umbrela și cireașa de pe tort, 3 leva/saltea (murdară, logic). Respectiv 108 lei 2 șezlonguri și o umbrelă. Bineînțeles, doar dacă nu te duci la vreun hotel care îți oferă șezlongurile pe plajă”, a scris femeia.

Comentariile nu au întârziat să apară, iar mulți internauți îi dau dreptate turistei.

„108 lei dacă găsești leva la 2.55… dar nu prea se găsește la prețul acesta”, scrie un membru al grupului.

„S-au șmecherit și bulgarii. De, s-au scumpit toate”, spune altcineva.

Câți euro costă un șezlong pe o plajă din Thassos. Un turist român a făcut poza: „Aveți și o băutură de banii ăștia!”

Tariful pentru un șezlog diferă în funcție de stațiune și de agentul economic care o operează, atât pe litoralul românesc, cât și în insulele grecești.

„Acum la Marble Beach… Aveți o băutura în banii ăstia.☀️”, a scris, zilele trecute, un turist român aflat pe o plajă din stațiunea grecească Thassos. Tariful afișat de operatorul plajei era de 12,5 euro, care, la un curs rotungit, înseamnă 62,5 lei.

Românul și-a împărtășit experiența, în scop informativ, pe un forum, un grup public pe Facebook, dedicat zonei Thassos.

„Mai ieftin ca la Mamaia”, a comentat unul dintre urmăritorii acestei pagini.

Bugetul unui sejur pe litoral include și tarifele de închiriere pentru un șezlong, pentru cei care nu vor sau nu au unde să își intindă un cearceaf.

Cheltuiala cu închirirea unui șezlong sau baldachin la litoralul românesc variază, zilnic, înte 20 şi 200 de lei, în funcție de stațiuni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe