Prima pagină » Știri externe » O bătrână din Serbia a moștenit o avere, dar a preferat să doneze TOȚI BANII

O bătrână din Serbia a moștenit o avere, dar a preferat să doneze TOȚI BANII

O bătrână din Serbia a moștenit o avere, dar a preferat să doneze TOȚI BANII
O bătrână din Serbia, care a moștenit un milion de dolari australieni (600.000 euro) de la soțul ei, a preferat să doneze întreaga avere comunității locale.

Marija Zlatic, în vârstă de 86 de ani, locuiește într-o cocioabă de chirpici din estul Serbiei și a auzit în urmă cu cinci ani că fostul ei soț, stabilit în Australia, a decedat.

Anul trecut, femeia a reușit să intre în posesia averii de un milion de dolari australieni (600.000 euro), lăsată în urmă de bărbat, scrie bbc.com.

Marija a donat însă banii comunității care are grijă de ea. „Nu am nevoie de bani”, a declarat femeia pentru site-ul B92. „Am nevoie doar de pâine, apă și lemne, ca să fac focul pe timp de iarnă. Unde o să plec eu în curând n-o să am nevoie de bani, astfel încât i-am donat. Oamenii aveau mai multă nevoie de ei decât aș fi avut eu”.

Marija a povestit că s-a mutat cu soțul ei, Momcilo, în Guildford, Australia, în anul 1956. Bărbatul a lucrat ca tâmplar, iar ea a fost casnică. După 18 luni petrecute în Australia, Marija a revenit în Sernia, pentru a avea grijă de mama ei bolnavă.

Marija nu s-a mai întors în Australia, dar a păstrat legătura cu Momcilo prin scrisori, care era dispus să revină în Serbia, la pensionare.

În 2011, Marija a aflat însă că bărbatul a murit. Proprietățile acestuia valorau peste 2,1 milioane dolari australieni și după plata taxelor, bătrâna s-a ales cu o moștenire de un milion de dolari, bani pe care i-a donat comunității locale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan despre Crăciun: Ce își dorește, ce face și ce mănâncă
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Ce au putut face Andra și Cătălin Măruță în avion, în fața tuturor pasagerilor. 'Eu făceam plângere la compania aeriană'
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Judecătorul care a desființat decizia CCR de anulare a alegerilor din 2024, prezent la discuțiile cu Nicușor Dan. Ce a propus la Cotroceni
Mediafax
Ce promite Ilie Bolojan pentru anul viitor. Vești bune despre inflație și economie, dar și o condiție pusă de premier
Click
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Poșta daneză oprește distribuirea scrisorilor după 400 de ani