Prima pagină » Știri externe » Organizația Mondială a Sănătății, anunț oficial: epidemia a luat sfârșit!

Organizația Mondială a Sănătății, anunț oficial: epidemia a luat sfârșit!

Organizația Mondială a Sănătății, anunț oficial: epidemia a luat sfârșit!

Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi Guineea au anunţat oficial sâmbătă, 19 iunie, la Nzérékoré (în sud-estul statului african), sfârşitul celei de-a doua epidemii de Ebola în această ţară. Anunțul OMS vine la câteva luni de la reapariţia bolii în Guineea. „Am onoarea să iau cuvântul în această zi în care declarăm sfârşitul maladiei cu virusul Ebola în Guineea”, a declarat un responsabil al OMS, Alfred Ki-Zerbo, cu prilejul unei ceremonii oficiale la Nzérékoré.

Orașul Nzérékoré este locul în care maladia a apărut la sfârşitul lunii ianuarie.

Câți oameni au decedat în 2021 din cauza virusului Ebola

„Aş vrea, în numele şefului statului (n.r. – preşedintele Alpha Conde), să declar sfârşitul reapariţiei maladiei cu virusul Ebola în Republica Guineea”, a precizat și ministrul Sănătăţii, medicul Rémy Lamah.

Un număr total de 16 cazuri confirmate şi şapte cazuri probabile au fost recenzate cu prilejul acestei ultime epidemii din Guineea. 11 pacienţi au supravieţuit şi 12 au decedat, potrivit unui comunicat al OMS publicat sâmbătă. Comunicatul nu oferă detalii referitoare la decese printre cazurile confirmate şi probabile. Totuși, un bilanţ precedent comunicat de OMS menţiona cinci decese.

Epidemia din 2021 a fost rapid ţinută sub control în comparaţie cu cea din perioada 2013-2016. La vremea respectivă, Ebola apăruse în aceeaşi zonă forestieră din Guinea, apoi virusul s-a propagat în Liberia şi în Sierra Leone. A fost, de la sfârşitul lui 2013 până în 2016, cea mai gravă epidemie din lume de la identificarea acestui virus (în 1976) – peste 11.300 de persoane au murit, cele mai multe în Guineea (2.500 de morţi), Liberia şi Sierra Leone, trei dintre ţările cele mai sărace din lume. Acest bilanţ a fost considerat subevaluat chiar de OMS.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Cât de justificată e creșterea taxelor locale: „Dacă plătești 100 de euro în plus și te transformi din asistat în cetățean activ, merită”
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră