Prima pagină » Știri externe » OSCE, raport asupra situației din Ucraina. Cine este de vină pentru încălcarea Acordului de la Minsk

OSCE, raport asupra situației din Ucraina. Cine este de vină pentru încălcarea Acordului de la Minsk

OSCE, raport asupra situației din Ucraina. Cine este de vină pentru încălcarea Acordului de la Minsk

Raport devastator al OSCE cu privire la situația din Ucraina. Regiunea Donbas este un câmp de luptă, iar Acordul de la Minsk nu mai reprezintă nimic pentru ambele tabere combatante. Atât ucrainenii, cât și pro-rușii din Donețk și Luhansk încalcă armistițiul asupra căruia s-a convenit în 2015.

Organizația pentru Securitate și Cooperare (OSCE) a publicat raportul misiunii de monitorizare a situației din estul Ucrainei. Experții OSCE au constatat un număr record de încălcări ale armistiţiului şi au denunţat obstrucţionările tot mai numeroase în calea activităţii observatorilor.

Kievul și insurgenții se acuză reciproc

De mai multe săptămâni, Kievul şi insurgenţii se acuză reciproc de înmulţirea confruntărilor. Pe fondul escaladării luptelor, Moscova a desfăşurat zeci de mii de militari la frontiera cu Ucraina, alimentând temerile privind declanşarea unei operaţiuni militare de amploare.

„Numărul de încălcări înregistrate în timpul ultimelor două săptămâni a atins cel mai ridicat nivel de la începutul anului, fiind de trei ori mai ridicat”, a anunţat OSCE într-un comunicat de presă. De asemenea, misiunea desfăşurată în zona de conflict a deplâns „o creştere semnificativă a restricţiilor şi obstacolelor asupra libertăţii de deplasare”, subliniind că nouă zboruri ale dronelor sale cu rază de acţiune lungă au fost „afectate de interferenţe”.

Situaţia de pe front s-a deteriorat rapid la începutul anului, după ce armistiţiul a fost respectat o perioadă excepţional de îndelungată în a doua jumătate a anului 2020. Rusia a comasat zeci de mii de militari la frontiera cu Ucraina şi în Crimeea, pe care a anexat-o în 2014. Kremlinul insistă că desfășoară manevre militare determinate de agresivitatea NATO şi a Ucrainei.

Pe de altă parte, Kievul se teme că Moscova caută să provoace un casus belli pentru a încerca să justifice o operaţiune armată. De altfel, Rusia chiar a avertizat că va sări în apărarea cetățenilor săi din Donbas, în cazul unei ofensive din partea Ucrainei. Da, cetățeni, fiindcă Federația Rusă a acordat sute de mii de paşapoarte locuitorilor din Donețk și Luhansk. Peste 10 milioane de etnici ruși trăiesc în estul Ucrainei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mare număr?