Prima pagină » Știri externe » Piloții Deutsche Lufthansa de pe cursele pe distanțe lungi intră în grevă

Piloții Deutsche Lufthansa de pe cursele pe distanțe lungi intră în grevă

Piloții Deutsche Lufthansa de pe cursele pe distanțe lungi intră în grevă
Piloții Deutsche Lufthansa de pe cursele pe distanțe lungi, din și către Germania, intră marți în grevă, după o pauză de șase luni a protestelor convenită de conducere și sindicate în urma prăbușirii unei aeronave a diviziei low-cost Germanwings, relatează Bloomberg.

La protestul care va avea loc marți, între orele 8.00-23.59, vor participa piloții aeronavelor A330, A340 și Boeing 747, precum și ai avioanelor cargo, a anunțat sindicatul Vereinigung Cockpit într-un comunicat.

Acțiunile de marți se adaugă altor 12 acțiuni greviste care au fost organizate de piloții Lufthansa din aprilie 2014, dintre care ultima a avut loc cu trei zile înainte de prăbușirea intenționată, de către un pilot, a unei aeronave Airbus, în Alpii francezi, pe 24 martie, în urma căreia 150 de persoane și-au pierdut viața.

Directorul general al Lufthansa, Carsten Spohr, a declarat săptămâna trecută că este pregătit să suporte noi greve, pentru a impune schimbări care vor ajuta compania să concureze cu operatorii low-cost din Europa și Golful Persic, pe cursele pe distanțe lungi.

Grevele au redus deja profitul operațional al Lufthansa cu circa 300 de milioane de euro, iar Spohr a fost nevoit să reducă de două ori țintele financiare ale grupului, în primul său an de mandat.

Acțiunea de marți va afecta cursele intercontinentale, care sunt cele mai profitabile pentru operatorii aerieni, repetând o grevă din 21 martie care a dus la anularea a circa 74 de zboruri, respectiv majoritatea curselor programate.

Zborurile pe distanțe lungi sunt mai dificil de recuperat.

Septembrie este în general o lună profitabilă pentru transportatorii aerieni, sfârșitul sezonului de vacanță coincizând cu creșterea călătoriilor de afaceri.

Sindicatul Vereinigung Cockpit s-a oferit în iulie să accepte creșterea vârstei de pensionare pentru personalul navigant, pentru reducerea costurilor, cu condiția ca membrii conducerii să nu excludă un număr mai mare de piloți din acordul colectiv negociat.

Spohr nu acceptă însă această propunere, întrucât vrea să transfere o parte din piloții care operează pe cursele pe distanțe scurte la brandul regional al grupului, Eurowings. Acest brand va opera ca o divizie low-cost, iar media de salarizare va fi mai mică.

Directorul general a înființat totodată o sucursala a Eurowings în Austria, unde sindicatul german nu are competențe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu