Prima pagină » Știri externe » Piloții Lufthansa intră din nou în grevă

Piloții Lufthansa intră din nou în grevă

Piloții Lufthansa intră din nou în grevă
Unul dintre principalele sindicate ale piloților din Germania a făcut apel la o nouă încetare a activității piloților companiei Lufthansa începând de luni, din cauza unui conflict privind pensionarea, relatează AFP.

Această grevă, a zecea începând din aprilie, va conduce la anularea a sute de zboruri, potrivit previziunilor companiei, citate de agenția germană de presă DPA. Zborurile interne și cele către Europa cu plecare din Frankfurt și Munchen vor fi afectate cu precădere, dar nu și zborurile de lung curier, potrivit DPA.

Greva va începe luni la prânz (13.00 ora României) și se va încheia la miezul nopții (01.00 ora României). Aceasta ar urma să afecteze zborurile de scurt și mediu curier din Germania, precum și cele de lung curier, a declarat într-un comunicat sindicatul piloților Vereinigung Cockpit, care a anunțat deja vineri seara eșecul negocierilor cu conducerea gigantului aerian, sugerând posibilitatea unei noi greve.

Zborurile de marfă ale Lufthansa Cargo ar urma să fie, de asemenea, afectate de această mișcare socială începând cu ora 02.00 GMT (04.00 ora României) și până cu puțin înainte de miezul nopții.

Germanwings, filiala low cost a Lufthansa, nu este afectată de grevă, a adăugat sindicatul.

Sindicatul piloților Cockpit susține că responsabilitatea eșecului negocierilor care au loc din octombrie revine conducerii Lufthansa, prima companie aeriană din Europa, „în pofida tuturor eforturilor piloților de a se ajunge la un compromis”.

„Trebuie găsită o soluție (…) Suntem pe punctul de a reuși dar negocierile trebuie să se reia și să fie duse la capăt”, a declarat duminică pentru presa germană un alt purtător de cuvânt al Lufthansa, Barbara Schädler.

„Suntem în continuare convinși că o soluție nu va putea fi găsită decât împreună și la masa de negocieri”, a declarat la rândul său un purtător de cuvânt al Lufthansa, într-un comunicat.

Recomandarea video

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Elon Musk susține că poate construi un oraș autonom pe Lună în mai puțin de 10 ani