Prima pagină » Știri externe » Posibile amenințări teroriste.Olanda își închide Consulatul General din Istanbul

Posibile amenințări teroriste.Olanda își închide Consulatul General din Istanbul

 Posibile amenințări teroriste.Olanda își închide Consulatul General din Istanbul
Guvernul olandez a închis temporar Consulatul General de la Istanbul, miercuri, din cauza unei "posibile amenințări teroriste" și i-a sfătuit pe olandezi să evite zona, în care patru turiști au fost uciși sâmbătă într-un atac sinucgaș, relatează AP online.

Ministerul olandez de Externe a anunțat într-un scurt comunicat închiderea consulatului, subliniind că este vorba despre o măsură de precauție, fără să ofere informații despre natura amenințării.

„Securitatea stafului și vizitatorilor este cea mai înaltă prioritate”, a declarat ministrul olandez de Externe Bert Koenders, citat în comunicat. „Nu putem, din motive evidente, să oferim informații suplimentare despre natura amenințării sau despre informația de la baza” acestei măsuri, adaugă el.

Haga face acest anunț la doar câteva zile după ce un atacator sinucigaș, despre care autoritățile turce afirmă că are legături cu guparea Statul islamic (SI), s-a detonat în zonă.

În explozia de sâmbătă au fost rănite zeci de persoane. Victimele sunt două persoane cu dublă cetățenie americană și israeliană, un israelian și un iranian. Atacul a avut loc pe bulevardul pietonal Istiklal, înțesat de magazine și cafenele, într-o zonă în care se află sedii guvernamentale și ale unor misiuni străine, inclusiv cea olandeză.

Forțe turce de securitate – în cooperare cu spionajul german – au reținut marți trei bărbați, inclusiv un irakian și un sirian, suspectați că plănuiau alt atac la Istanbul. Cei trei plănuiau să atace Consulatul Germaniei și o școală germană de la Istanbul, potrivit agenției private Dogan.

Ministerul olandez de Externe a precizat că 40 de membri ai personalului au fost evacuați miercuri, în urma închiderii misiunii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
21 mai, Ziua Internațională a Ceaiului. Cea mai populară băutură din lume are o istorie de peste 5.000 de ani