Prima pagină » Știri externe » Povestea incredibilă a unui olandez. A parcurs 95.000 de kilometri cu o mașină electrică – VIDEO

Povestea incredibilă a unui olandez. A parcurs 95.000 de kilometri cu o mașină electrică – VIDEO

Povestea incredibilă a unui olandez. A parcurs 95.000 de kilometri cu o mașină electrică - VIDEO
Olandezul Wiebe Wakker a încheiat, duminică, la Sydney, o călătorie de peste trei ani cu o mașină electrică, pentru a promova acest mijloc de transport, scrie site-ul agenției de știri Reuters și cel al Associated Press.

Olandezul a parcurs 95.000 de kilometri cu un Volkswagen Golf break, pe care l-a transformat în automobil electric și pe care l-a denumit Blue Bandit. Olandezul susține că automobilul are o autonomie de 200 de kilometri, astfel că a cheltuit doar 300 de dolari pe alimentare.

Wakker și-a început călătoria pe 15 martie 2016, din Olanda, iar duminică a ajuns în cea de-a 33 țară, punând astfel capăt celei mai lungi călătorii cu un automobil electric. Acesta a trecut inclusiv prin Republica Moldova, Turcia, Iran și India.

Pentru a-și finanța călătoria, olandezul a primit donații de hrană și oferte de cazare, astfel că traseul a depins de ofertele primite.

Foto: Wiebe Wakker/ Facebook 

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?