Prima pagină » Știri externe » Premierul britanic David Cameron anunță măsuri aspre împotriva site-urilor pornografice

Premierul britanic David Cameron anunță măsuri aspre împotriva site-urilor pornografice

Premierul britanic David Cameron anunță măsuri aspre împotriva site-urilor pornografice
Prim-ministrul britanic David Cameron a anunțat recent că accesul cetățenilor la site-urile pornografice urmează să fie restricționat de către furnizorii de Internet, relatează Daily Mail.

Prim-ministrul britanic David Cameron a anunțat recent că accesul cetățenilor la site-urile pornografice urmează să fie restricționat de către furnizorii de Internet, relatează Daily Mail.

Măsura are scopul de a proteja minorii, a precizat Cameron, arătând totodată că doar persoanele majore care vor solicita în mod expres accesul la site-urile dedicate adulților le vor putea vizita.

Astfel, până la finele anului 2013, proprietarii celor 19 milioane de gospodării care în prezent sunt conectate la Internet vor fi contactați de furnizorii de Internet și întrebați dacă doresc să beneficieze de filtrele care blochează site-urile cu conținut pornografic.

De asemenea, noii clienți vor fi chestionați în acest sens, precizează sursa.

„Luăm măsuri pentru a contribui la Internetului și pentru protejarea generației de copii expuse în fața pornografiei extreme disponibile în mediul virtual”, a explicat David Cameron.

Mai mult decât atât, premierul britanic a arătat că filtre similare vor fi aplicate și în cazul telefoanelor mobile ce permit conectarea la Internet, dar și în cazul barurilor și locurilor publice unde există rețele wi-fi.

De altfel, filmulețelor pornografice disponibile pe Internet le vor fi impuse reguli asemănătoare celor care sunt vândute în sex-shop-uri, a mai explicat Cameron.

„Nu susțint acest discurs pentru că vreau să fac morală sau pentru a stârni rumoare, cui pentru că simt că în calitate de politician, dar și în calitate de părinte, trebuie să acționez. Este vorba pur si simplu despre protejarea copiilor noștri și a inoncenței lor”, a continuat premierul.

Noua lege vine în contextul în care nouă din zece părinți s-au arătat îngrijorați că fiii și fiicele lor pot vedea imagini violente și cu conținut pornografic explicit pe diverse site-uri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât timp ar dura să zbori în jurul lumii?