Prima pagină » Știri externe » Premierul Chinei merge în vizită în RUSIA și Belarus. Relațiile dintre Beijing și Moscova sunt tot mai apropiate

Premierul Chinei merge în vizită în RUSIA și Belarus. Relațiile dintre Beijing și Moscova sunt tot mai apropiate

Premierul Chinei merge în vizită în RUSIA și Belarus. Relațiile dintre Beijing și Moscova sunt tot mai apropiate
Premierul Chinei merge în vizită în Rusia și Belarus. Relațiile dintre Beijing și Moscova sunt tot mai apropiate

Premierul Chinei, Li Qiang, efectuează o vizită în Rusia și Belarus săptămâna aceasta, a anunțat luni Ministerul de Externe de la Beijing.

În timpul vizitei, care va avea loc de marți până vineri, Li Qiang va participa la „a 29-a întâlnire dintre șefii de Guvern ai Chinei și Rusiei”, a transmis Ministerul într-un comunicat.

Vizita are loc pe fondul cooperării economice și diplomatice tot mai strânse dintre Beijing și Moscova. Parteneriatul strategic dintre cele două țări s-a intensificat de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina, pe care China nu a condamnat-o niciodată la nivel oficial. Beijingul se prezintă ca o parte neutră în conflict și pretinde că nu furnizează arme niciunei părți.

Relațiile Chinei cu Rusia, tot mai strânse

Cu toate acestea, SUA și statele europene au acuzat în repetate rânduri că Beijingul sprijină Rusia în acest conflict, ajutând Moscova să evite o parte din efectele economice ale sancțiunilor occidentale, notează Le Figaro.

Președintele Belarusului, Alexander Lukașenko, a vizitat China de două ori anul trecut, promițând în decembrie să fie „un partener de încredere pentru China”.

Belarusul se bazează foarte mult pe sprijinul politic și financiar al Rusiei, iar de pe teritoriul său au fost lansate mai multe atacuri ale forțelor ruse asupra Ucrainei începând din februarie 2022.

În iulie, țara s-a alăturat Organizației pentru Cooperare de la Shanghai (SCO), un grup care include China, India, Rusia și țările din Asia Centrală, organizație care își propune să fie o contrapondere față de Occident.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare