Prima pagină » Știri externe » Președintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv prin care votanții trebuie să prezinte DOVADA cetățeniei americane

Președintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv prin care votanții trebuie să prezinte DOVADA cetățeniei americane

Președintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv prin care votanții trebuie să prezinte DOVADA cetățeniei americane

Președintele american Donald Trump a semnat marți un ordin executiv prin care votanții trebuie să furnizeze dovada că sunt cetățeni americani și care încearcă să împiedice statele să numere buletinele de vot primite prin poștă după ziua alegerilor.

Ordinul ar urmări, de asemenea, să taie finanțarea federală pentru statele care nu se conformează, conform Reuters.

„Trebuie să reparăm alegerile”, a declarat Trump marți, în timp ce semna ordinul la Casa Albă. „Această țară este atât de bolnavă din cauza alegerilor, a alegerilor false și a alegerilor proaste, vom îndrepta asta într-un fel sau altul”.

Trump a pus mult timp la îndoială sistemul electoral al SUA și continuă să susțină în mod fals că înfrângerea suferită în timpul alegerilor din 2020 în fața președintelui democrat Joe Biden a fost rezultatul unei fraude pe scară largă.

Președintele și aliații săi au făcut, de asemenea, afirmații nefondate cu privire la votul pe scară largă al persoanelor care nu sunt cetățeni americani, ceva care este ilegal și se întâmplă rar.

În ultimii ani, republicanii au încercat să impună mai multe restricții în ceea ce privește votul, în timp ce democrații au încercat să faciliteze votarea prin susținerea accesului la vot prin corespondență și a oportunităților de vot anticipat.

146 de milioane de americani nu au pașaport și 21,3 milioane nu au dovada cetățeniei „la îndemână”

Grupurile pentru drepturile de vot au susținut că ordinul va priva de dreptul de vot alegătorii, în special persoanele de culoare, care nu au acces la pașapoarte sau alte documente de identitate necesare.

Ordinul va fi probabil contestat în justiție.

„Acesta este un atac flagrant la adresa democrației și o acaparare autoritară a puterii”, a declarat Lisa Gilbert, copreședinte al grupului de advocacy Public Citizen.

Public Citizen a menționat că aproximativ 146 de milioane de americani nu au pașaport, iar cercetările Centrului Brennan au arătat că 9% dintre cetățenii americani cu drept de vot, adică 21,3 milioane de persoane, nu au dovada cetățeniei „la îndemână”.

Casa Albă a susținut că ordinul lui Trump va împiedica cetățenii străini să intervină în alegerile din Statele Unite. În conformitate cu noua directivă, alegătorilor li se va pune pentru prima dată o întrebare privind cetățenia pe formularul federal de vot.

Ordinul a criticat politicile care permit ca buletinele de vot prin corespondență să ajungă și să fie numărate după ziua alegerilor. Ordinul spune că politica lui Trump este de a „solicita ca voturile să fie exprimate și primite până la data alegerilor stabilită prin lege”.

Ordinul lui Trump cere, de asemenea, secretarului pentru Securitate Internă să se asigure că statele au acces la sisteme care verifică cetățenia sau statutul de imigrant al persoanelor care se înregistrează pentru a vota.

De asemenea, ordinul instruiește Departamentul pentru Securitate Internă și Departamentul pentru Eficiență Guvernamentală să revizuiască listele de înregistrare a alegătorilor din state, utilizând o citație dacă este necesar, pentru a se asigura că acestea sunt conforme cu cerințele federale.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Ziua Z pentru Dominic Fritz! Verdictul Curții Supreme îi poate ARUNCA ÎN AER cariera politică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Ce aflase Raluca, fetița de 12 ani spulberată pe trotuar cu doar 5 minute înainte de tragedie. Ți se rupe sufletul!
Prosport.ro
Cristi Chivu și Adelina Chivu, iubire pe plaja din Mykonos! Imaginile anului: se sărută pe șezlong!
Adevarul
Cum ne impactează summitul G7. Detaliul care pune România pe gânduri: „Grupul E3 discută direct cu Moscova”
Mediafax
Majorare spectaculoasă de salarii! Lanțul uriaș care operează și în România dă bani mai mulți angajaților
Click
Dan Alexa, prima declarație după ce a fost surprins în club alături de Andreea Popescu: „Realitatea este cu totul alta”
Digi24
„Eu sunt șeful”, le-a transmis Donald Trump liderilor adunați la summitul G7. Cum au reacționat cei din sală
Cancan.ro
Dan Alexa, primele declarații după ce și-a petrecut noaptea cu Andreea Popescu: 'Realitatea este cu totul alta!'
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Cristina Ștefan, fosta Bebelușă de la Cronică, după ce a renunțat la TV. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Este polițistul de vină? Două tramvaie s-au izbit după ce agentul a făcut semn vatmanului să treacă
Descopera.ro
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
De ce nu este bine ca părinții să-și monitorizeze copiii adulți prin telefon?