Prima pagină » Știri externe » Președintele Myanmarului Thein Sein ar accepta ca Aung San Suu Kyi să devină președintă

Președintele Myanmarului Thein Sein ar accepta ca Aung San Suu Kyi să devină președintă

Președintele Myanmarului Thein Sein ar accepta ca Aung San Suu Kyi să devină președintă
Președintele Myanmarului Thein Sein a anunțat că nu se va opune ca Aung San Suu Kyi să îi succeadă dacă poporul dorește acest lucru, subliniind totodată că nu deține singur puterea de a modifica Constituția pentru a permite opozantei să acceadă la cea mai importantă funcție în stat, relatează AFP.

Președintele Myanmarului Thein Sein a anunțat că nu se va opune ca Aung San Suu Kyi să îi succeadă dacă poporul dorește acest lucru, subliniind totodată că nu deține singur puterea de a modifica Constituția pentru a permite opozantei să acceadă la cea mai importantă funcție în stat, relatează AFP.

„Acest lucru depinde de popor. Dacă poporul o acceptă (pe Suu Kyi), și eu va trebui să o accept (…). Acum cooperăm, nu există probleme între noi”, a declarat șeful statului într-un interviu pentru BBC, duminică.

Partidul conducătoarei opoziției parlamentare, Liga Națională pentru Democrație (LND), este prezentat ca favorit în alegerile legislative din 2015, după ce a obținut 43 dintre cele 44 de mandate pentru care a candidat în alegerile legislative parțiale din aprilie.

Însă Suu Kyi este văduva unui britanic și mama a doi copii britanici, ceea ce, în virtutea Constituției din 2008, o împiedică să dețină președinția.

Thein Sein a precizat, deci, că nu deține singur puterea de a hotărî să modifice Constituția, referindu-se la Parlament. „Amendarea Constituției nu poate să fie efectuată doar de către mine”, a declarat el. „Parlamentarii și poporul trebuie să susțină” o eventuală reformă.

El a subliniat totodată că armata, care dispune din oficiu de un sfert dintre mandatele de parlamentari și care a condus țara timp de o jumătate de secol, până în aprilie 2011, va păstra un rol important în țară.

„Constituția definește clar responsabilitatea armatei” a subliniat el. „Nu putem să excludem armata din politică”, a adăugat șeful statului.

Președintele i-a adus săptămâna aceasta un omagiu deținătoarei Premiului Nobel pentru Pace în fața ONU, salutând „eforturile sale în favoarea democrației”.

„Ea se afla în opoziție, iar acum este o colegă”, a insistat el duminică. „Cooperăm toți pentru țară”, a adăugat Thein Sein.

Șeful statului a convins comunitatea internațională de sinceritatea sa multiplicând reformele în ultimul an și jumătate, în special prin eliberarea a sute de deținuți politici și permițând lui Suu Kyi să revină în jocul politic legal.

El a obținut suspendarea sau anularea parțială a sancțiunilor occidentale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri