Prima pagină » Știri externe » Prima bancă americană care se extinde în Irak

Prima bancă americană care se extinde în Irak

Prima bancă americană care se extinde în Irak
Citigroup a devenit prima bancă americană care se extinde în Irak, pariind pe perspectivele economice pe termen lung ale unei țări bogate în petrol, care este încă în curs de reconstrucție după război.

Grupul bancar va anunța luni deschiderea unei reprezentanțe la Bagdad, după ce a primit avizul preliminar al Băncii Centrale a Irakului, potrivit Financial Times, preluat de CNBC.

Citi a adoptat în Irak o strategie de tipul „încearcă apa cu degetul”, cu scopul final de a derula în țară operațiuni bancare diversificate, au declarat pentru Financial Times surse apropiate băncii.

Citigroup va inaugura astfel un birou național pentru prima dată în ultimii șase ani, în timp ce banca reevaluează numeroase operațiuni, vizând inclusiv retragerea de pe unele piețe.

În ultimii 10 ani, Citi a colaborat cu investitori și companii mari care operează în Irak prin hubul regional din Dubai, biroul din Amman sau centrul de operațiuni din Londra, oferind produse în zona finanțelor comerciale, managementului banilor și serviciilor de investment banking.

Decizia Citigroup de a aduce o prezență fizică în Irak vine în contextul interesului tot mai ridicat al marilor companii petroliere, industriale și de construcții pentru această țară.

Citigroup estimează că economia Irakului va deveni în ultimii 10 ani unul dintre cei mai mari exportatori de petrol, iar PIB-ul ar putea atinge 2.000 miliarde de dolari în 2050.

Pe lângă biroul de la Bagdad, Citi intenționează să deschisă alte două reprezentanțe în Irak în acest an, la Erbil, în regiunea autonomă kurdă, bogată în petrol, și în portul Basra.

Toate reprezentanțele vor putea colabora cu clienții Citi dar nu pot derula activități bancare comerciale.

Biroul Citigroup din Bagdad va fi condus de Dennis Flannery, fost atașat pe probleme financiare la Ambasada SUA din Irak. Flannery a fost în ultimii doi ani șeful departamentului pentru Irak de la Citi Amman.

Sectorul bancar din Irak este dominat de două bănci comerciale controlate de stat, Rafidain Bank și Rasheed Bank, însă guvernul încearcă să deschidă piața către concurenți din sectorul privat.

Grupul britanic Standard Chartered, cunoscut pentru acitivitățile extinse pe piețele emergente, are deja o reprezentanță la Erbil și speră să inaugureze în acest an prima sucursală din țară, vizând ulterior o rețea care să cuprindă Bagdadul și Basra.

Banca britanică HSBC este de asemenea prezentă în Irak, deținând 70% din acțiunle Dar es Salaam Investment Bank, însă a anunțat că va reevalua operațiunile din țară.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu