Prima pagină » Știri externe » Primele cazuri diagnosticate cu noul coronavirus în Orientul Mijlociu, o familie de chinezi din Emiratele Arabe Unite

Primele cazuri diagnosticate cu noul coronavirus în Orientul Mijlociu, o familie de chinezi din Emiratele Arabe Unite

Primele cazuri diagnosticate cu noul coronavirus în Orientul Mijlociu, o familie de chinezi din Emiratele Arabe Unite
Patru membri ai unei familii originare din China care au ajuns în Emiratele Arabe Unite din localitatea Wuhan au fost diagnosticați cu noul coronavirus, ei fiind primele cazuri cunoscute din Orientul Mojlociu, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății din Emiratele Arabe Unite, potrivit Reuters.

Membrii familiei de chinezi veniți în Emiratele Arabe Unite din Wuhan sunt în stare stabilă și sub observație medicală, a anunțat ministerul într-o declarație transmisă de agenția națională de presă.

Emiratele Arabe Unite sunt un nod major al traficului aerian internațional, iar aeroportul din Dubai este unul dintre cele mai circulate din lume.

În informarea difuzată, nu se menționează unde sunt tratați membrii acestei familii sau când au ajuns din Wuhan în Emirate, iar autoritățile nu au răspuns solicitărilor pentru mai multe detalii, relatează Reuters.

Aproape 60 de cazuri de îmbolnăviri cu noul coronavirus au fost raportate în țări din afara Chinei, inclusiv Statele Unite ale Americii, Franța sau Singapore.

Teama privind răspândirea virusului a forțat companiile aeriene să reducă numărul de zboruri spre China. Compania Emirates, cel mai mare operator aerian al Emiratelor Arabe Unite, a anunțat miercuri că graficul zborurilor este normal.

Comitetul pnetru sănătate din cadrul Consiliului de Cooperare al Statelor Arabe din Golf (CCG) s-a reunit miercuri în capitala Regatului Arabiei Saudite, Riad, pentru a analiza evoluția noului coronavirus și pentru a-și uni eforturile pentru prevenirea răspândirii acestuia, a anunțat agenția națională de presă din Regatul Bahrain.

Comisia Națională de Sănătate din China a anunțat miercuri dimineață că 132 persoane au decedat în urma epidemiei cu noul coronavirus, iar alte 1.459 de cazuri au fost confirmate, astfel că numărul total a ajuns la 5.974.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?