Prima pagină » Știri externe » Procesul „George Floyd”. Polițistul Derek Chauvin, adus în fața instanței! Manifestație de amploare la Minneapolis (VIDEO)

Procesul „George Floyd”. Polițistul Derek Chauvin, adus în fața instanței! Manifestație de amploare la Minneapolis (VIDEO)

Procesul „George Floyd”. Polițistul Derek Chauvin, adus în fața instanței! Manifestație de amploare la Minneapolis (VIDEO)

Procesul „George Floyd” începe luni, 8 martie. Polițistul Derek Chauvin este acuzat că l-a omorât pe George Floyd, un bărbat afro-american, într-o încercare de încătușare în care s-a folosit forța excesivă. Ofițerul l-a pus la pâmânt pe Floyd, apăsându-l cu genunchiul pe grumaz până l-a asfixiat.

Moartea lui George Floyd a declanșat în America un val de proteste și violențe de nedescris.

Procesul „George Floyd”. Comunitatea afro amenință: „Fără dreptate, fără pace!”

Duminică, înainte cu 24 de ore de începerea procesului lui Chauvin, mii de persoane au mărșăluit prin Minneapolis. Manifestanții au purtat pe străzi un coșciug alb acoperit cu trandafiri roşii. Mulţimea, foarte diversă, a rămas majoritar tăcută în semn de omagiu pentru George Floyd. Însă, un mesaj tot a fost transmis judecătorilor: „Fără dreptate, fără pace!”.


Procesul politistului Derek Chauvin va începe luni, 8 martie, la sediul guvernului local. Acolo s-au adunat și manifestanții, care purtau banderole pe care erau scrise ultimele cuvinte ale lui George Floyd, „Nu pot respira”. De teama unor posibile incidente în ziua procesului, clădirea a fost înconjurată cu sârmă ghimpată şi blocuri din beton. De asemenea, mii de poliţişti şi soldaţi ai Gărzii Naţionale au fost mobilizaţi în Minneapolis. Comunitatea afro cere dreptate pentru George Floyd. Oamenii se tem că Derek Chauvin va scăpa liber în urma acestui proces. De aceea, ei au avertizat că un verdict blând „nu ar rămâne fără consecinţe”.

Derek Chauvin este acuzat de „crimă şi omor prin imprudenţă”. Dezbaterile de fond în procesul său vor începe pe 29 martie, iar verdictul nu este aşteptat înainte de sfârşitul lunii aprilie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp