Prima pagină » Știri externe » Promisiunea făcută de președintele Chinei în timpul vizitei din SUA: Nu vom face aceste două lucruri

Promisiunea făcută de președintele Chinei în timpul vizitei din SUA: Nu vom face aceste două lucruri

Promisiunea făcută de președintele Chinei în timpul vizitei din SUA: Nu vom face aceste două lucruri
Președintele chinez Xi Jinping și-a început vizita de o săptămână în Statele Unite cu un discurs la Seattle, în fața a 650 de lideri de afaceri, în care a abordat o lungă listă de subiecte sensibile, de la reforme economice și atacuri cibernetice până la drepturile omului și furturile comerciale.

China nu va manipula cursul yuanului pentru susținerea exporturilor și nu se va angaja niciodată în furturi comerciale, a spus Xi, adăugând că afacerile străine nu vor fi discriminate, iar autoritățile vor accelera deschiderea pieței și vor face eforturi pentru îmbunătățirea respectării drepturilor omului, relatează Reuters.

„Dacă China și Statele Unite vor coopera bine, pot deveni un fundament al stabilității globale. Dacă vor intra în conflict sau confruntare, ar fi un dezastru pentru ambele țări și întreaga lume”, a spus Xi.

În pofida comentariilor liniștitoare, Xi se confruntă cu întrebări legate de politicile actuale ale Guvernului de la Beijing și va fi presat să dea răspunsuri concrete, în timpul întâlnirilor din această săptămână cu lideri de afaceri, inclusiv din sectorul tehnologiei, înainte de a participa la un dineu oficial la Casa Albă, găzduit de președintele Barack Obama.

Circa 100 de persoane s-au adunat marți la Seattle pentru a protesta față de abuzurile asupra drepturilor omului din China, prima dintr-o serie de demonstrațiile care ar putea avea loc împotriva lui Xi.

Vizita președintelui chinez în Statele Unite se va încheia cu un discurs la Națiunile Unite.

Xi a fost supus unui val de critici înainte de discursul din Seattle, în legătură cu tratamentul la care sunt supuse companiile americane cu operațiuni în China.

„În această săptămână sunt anunțate un număr semnificativ de acorduri, în timpul vizitei lui Xi, care demonstrează angajamentul companiilor americane de a susține dezvoltarea Chinei, atât cu capital cât și cu tehnologii de clasă mondială”, a declarat secretarul american pentru Comerț, Penny Pritzker.

Oficialul american a notat însă că autoritățile și companiile americane continuă să aibă îngrijorări serioase în legătură cu lipsa transparenței legislative, protecția ineficientă a proprietății intelectuale și politicile discriminatorii în domeniul ciberneticii și tehnologiei.

John Frisbie, președintele Consiliului de Afaceri SUA-China, a declarat că cel mai recent sondaj efectuat în rândul membrilor organizației arată o erodare continuă a încrederii în perspectivele de afaceri din China.

Scott Kennedy, director de proiect pentru afaceri și politică economică în China, la Centrul pentru Studii Strategice și Internaționale din Washington D.C, a lăudat strategia președintelui chinez.

„Xi a jucat foarte bine. A dat asigurări verbale cuprinzătoare, combinate cu concesii limitate. Astfel va evita o reacție directă din partea guvernului american și a comunității de afaceri”, a arătat Kennedy.

Răspunzând acuzațiilor că China se află în spatele atacurilor cibernetice care afectează companiile americane și bazele de date guvernamentale din SUA, Xi a reiterat că și China a fost deseori victima unor astfel de atacuri.

„Guvernul chinez nu se va angaja sub nicio formă în furturi comerciale și nu va încuraja sau susține astfel de încercări din partea nimănui” a asigurat Xi.

Oficiali de la Casa Albă au declarat că spionajul cibernetic va fi o parte esențială a discuțiilor dintre Obama și Xi, dar nu se așteaptă ca Statele Unite să impună sancțiuni împotriva Chinei pentru spionajul cibernetic, înaintea sosirii lui Xi la Washington.

La începutul vizitei lui Xi în SUA, nu s-a făcut nicio mențiune despre o femeie de afaceri americană reținută de șase luni în China pentru suspiciuni de spionaj și furt de secrete de stat.

Xi a spus că economia chineză se află pe un trend de creștere rapidă, iar autoritățile de la Beijing rămân dedicate reformelor financiare și deschiderii economiei.

„China nu va da înapoi în acest proces”, a spus Xi.

Președintele chinez va fi întrebat despre strategia economică, pe fondul încetinirii avansului, după mai mulți ani de creștere rapidă, precum și despre intervențiile masive ale guvernului pe piața de capital, după prăbușirea indicilor, în perioada verii.

Analiștii anticipează că economia chineză nu va reuși să respecte ținta oficială a guvernului de la Beijing, privind o creștere de 7% în 2015.

Statele Unite vor cere pe de altă parte președintelui chinez să evite soluțiile economice rapide, cum ar fi devalorizarea yuanului pentru susținerea exporturilor, a declarat economistul șef de la Casa Albă, Jason Furman.

Deprecierea yuanului, decisă recent de autoritățile chineze, a agitat piețele financiare internaționale, iar oficialii amrericani vor aborda problema instabilității pieței chineze de capital, a arătat Furman.

Xi a asigurat însă că administrația de la Beijing este împotriva deprecierii monedei din motive concurențiale, sau a războiului valutar, și nu va reduce cursul yuanului pentru susținerea exporturilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?