Prima pagină » Știri externe » VIDEO. Proteste în Paris după intervenția brutală a poliției în tabăra migranților amplasată în centrul orașului

VIDEO. Proteste în Paris după intervenția brutală a poliției în tabăra migranților amplasată în centrul orașului

VIDEO. Proteste în Paris după intervenția brutală a poliției în tabăra migranților amplasată în centrul orașului
VIDEO. Proteste în Paris după intervenția brutală a poliției în tabăra migranților amplasată în centrul orașului / Sursă Foto: Clément Lanot, Twitter

Poliția din Paris a recurs la o intervenție violentă într-o tabără de migranți improvizată chiar în centrul capitalei Franței, notează BBC. Oamenii legii, migranții și activiștii s-au ciocnit în timpul nopții, iar Gérald Darmanin, ministrul de Interne, a reacționat pe Twitter catalogând această intervenție a polițiștilor drept una „șocantă” și a ordonat poliției să prezinte un raport complet cu privire la acțiunile lor.

Intervenție violentă a forțelor de ordine

Circa 500 de corturi au fost îndepărtate din Place de la République, ocupanții fiind atacați cu brutaliate de poliție. Migranții fără adăpost au declarat că sunt obligați să locuiască pe stradă, la o săptămână după ce sute dintre ei au fost lăsaţi fără adăpost după dezmembrarea unei tabere.


Câteva sute de migranţi şi de susţinători ai acestora, care şi-au instalat luni seara corturi în Paris pentru a cere locuri de cazare, au fost dispersaţi de forţele de ordine care au făcut uz de gaze lacrimogene, informează AFP.

După desfiinţarea taberei lor abia instalate în Piaţa Republicii, între 200 şi 300 de persoane, majoritatea militanţi din cadrul unor asociaţii şi o minoritate de migranţi, s-au îndreptat în mod haotic spre centrul Parisului, înconjuraţi de un impozant dispozitiv de forţe de ordine.

După câteva minute, forţele de ordine au făcut uz de mai multe ori de gaze lacrimogene şi de grenade asomatoare pentru a disipa mai multe grupuri.

„Statul oferă un spectacol lamentabil. Există un răspuns poliţienesc la o situaţie socială. Aceasta nu va putea fi depăşită decât dacă vor fi găsite soluţii de găzduire pentru aceste persoane”, a declarat Ian Brossat, responsabil al primăriei Parisului pentru primirea de refugiaţi.

„Aţi văzut aceste acte de violență din partea poliţiei, în condiţiile în care sunt prezenţi responsabili, jurnalişti, camere de filmat, în plin centrul Parisului. Vă imaginaţi atunci prin ce trec migranţii izolaţi la marginea Parisului”, şi-a exprimat indignarea Kerill Theurillat, un responsabil parizian al asociaţiei Utopia56, aflată la originea instalării taberei din Piaţa Republicii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO