Prima pagină » Știri externe » Putin a înființat Garda Națională. Cine va conduce structura care poate reprima proteste

Putin a înființat Garda Națională. Cine va conduce structura care poate reprima proteste

 Putin a înființat Garda Națională. Cine va conduce structura care poate reprima proteste
Președintele rus, Vladimir Putin, a anunțat înființarea unei Gărzi Naționale, care va avea atribuții de ordine publică și de combatere a terorismului și infracționalității organizate, deși criticii cred că noua structură are misiunea de a bloca mișcările de protest cu ocazia alegerilor legislative.

Vladimir Putin a anunțat miercuri crearea noii structuri, explicând că Garda Națională va combate activitățile teroriste și infracționalitatea organizată.

„A fost luată decizia de a crea o nouă structură federală”, a declarat Vladimir Putin, citat de BBC News online.

Structura de securitate va fi formată din actuali angajați ai Ministerului de Interne și va fi condusă de Viktor Zolotov, fost agent de pază al președintelui rus.

Garda Națională va fi subordonată direct președintelui Vladimir Putin.

Ideea înființării unei Gărzi Naționale era analizată de mulți ani la Moscova, iar criticii cred că decizia a fost luată acum pentru a bloca eventualele mișcări de protest cu ocazia alegerilor parlamentare programate în septembrie.

Recomandarea video

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Criza politică din România a stricat planul Budapestei privind gazul din Marea Neagră. Presa maghiară scrie despre acordul crucial pentru Ungaria
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Care sunt cele mai „neprietenoase” orașe din Europa?