Prima pagină » Știri externe » Raport USAID: Nu au fost găsite dovezi care să arate că Hamas ar fi furat ajutoarele umanitare destinate Fâșiei Gaza

Raport USAID: Nu au fost găsite dovezi care să arate că Hamas ar fi furat ajutoarele umanitare destinate Fâșiei Gaza

Andrei Văcaru
Raport USAID: Nu au fost găsite dovezi care să arate că Hamas ar fi furat ajutoarele umanitare destinate Fâșiei Gaza

O analiză internă a Agenției SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID) nu a găsit nicio dovadă că gruparea militantă palestiniană Hamas ar fi furat provizii umanitare finanțate de Washington și destinate Fâșiei Gaza, teorie invocată în repetate rânduri de Israel și SUA.

Analiza, care nu a fost făcută publică anterior, a fost realizată de un birou din cadrul Agenției SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID) și finalizată la sfârșitul lunii iunie, notează Reuters. Aceasta a examinat 156 de incidente de furt sau pierdere a proviziilor finanțate de SUA, raportate de organizațiile partenere din SUA între octombrie 2023 și luna mai a acestui an.

Conform concluziilor, nu s-au găsit „semnale care să susțină că Hamas” a beneficiat de provizii finanțate de SUA.

Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat a contestat concluziile, afirmând că există dovezi video ale afirmațiilor potrivit cărora Hamas și-ar fi însușit ilegal aceste produse, dar nu a furnizat astfel de înregistrări. Purtătorul de cuvânt a acuzat, de asemenea, grupurile organizațiile umanitare că mușamalizează „corupția în domeniul ajutorului”.

Concluziile au fost comunicate biroului inspectorului general al USAID și oficialilor Departamentului de Stat implicați în politica din Orientul Mijlociu, au declarat două surse familiarizate cu situația, și vin în contextul în care penuria gravă de alimente se adâncește în Fâșia Gaza.

Israelul susține că Hamas fură ajutoarele destinate Fâșiei Gaza

Israelul declară că se angajează să permită accesul ajutoarelor umanitare, dar susține că trebuie să le controleze pentru a împiedica furtul acestora de către Hamas, învinovățind exclusiv gruparea pentru criza umanitară din enclava palestiniană.

Programul Alimentar Mondial al ONU (PAM) afirmă că aproape un sfert dintre cei 2,1 milioane de palestinieni din Gaza se confruntă cu condiții asemănătoare foametei, mii de oameni suferă de malnutriție acută, iar Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și medicii din enclavă raportează decese cauzate de foame în rândul copiilor și adulților din acest teritoriu.

ONU estimează, de asemenea, că forțele israeliene au ucis peste o mie de persoane care erau în căutare de provizii alimentare, majoritatea în apropierea centrelor de distribuție militarizate ale Fundației Umanitare Gaza (GHF), noul grup privat de ajutor umanitar care folosește o firmă de logistică americană, condusă de un fost ofițer CIA și veterani militari americani înarmați.

Studiul a fost realizat de Biroul de Asistență Umanitară (BHA) al USAID, care a fost cel mai mare finanțator de asistență pentru Gaza înainte ca Administrația Trump să înghețe tot ajutorul extern american în ianuarie. Analiza a constatat că cel puțin 44 din cele 156 de incidente în care proviziile au fost raportate ca fiind furate sau pierdute au fost cauzate „fie direct, fie indirect” de acțiuni militare israeliene.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Agenție ONU: Cel puțin o mie de persoane au murit în Gaza în timp ce încercau să obțină ajutor umanitar

Șefa diplomației europene face apel la Israel să implementeze acordul privind ajutorul umanitar din Fâșia Gaza

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții la DSU. Surse: Telefonul lui Raed Arafat ar fi fost ridicat de procurori
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Cel mai sănătos mic dejun: alimentul pe care medicii îl recomandă în fiecare dimineață
Mediafax
Marco Rubio: Operațiunea SUA în Iran se va încheia în săptămâni, fără trupe terestre necesare
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Ucraine ar putea rămâne fără arme americane din cauza războiului din Orientul Mijlociu