Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel-Hamas: SUA continuă să se opună unui atac asupra Rafah. Iordania cere Israelului să redeschidă granița pentru a opri foametea din Gaza

RĂZBOI Israel-Hamas: SUA continuă să se opună unui atac asupra Rafah. Iordania cere Israelului să redeschidă granița pentru a opri foametea din Gaza

RĂZBOI Israel-Hamas: SUA continuă să se opună unui atac asupra Rafah. Iordania cere Israelului să redeschidă granița pentru a opri foametea din Gaza
13:22

Israelul anunță că a arestat-o pe Sabah Abdel Salam Haniyeh, sora liderului Hamas

Poliția din Israel a anunțat luni că Sabah Abdel Salam Haniyeh, sora liderului Hamas Ismail Haniyeh, a fost arestată.

Femeia, în vârstă de 57 de ani, deține cetățenie israeliană și a fost arestată în Israel, în cadrul unei anchete a Poliției și Shin Beth referitoare la fapte de terorism. Citește mai mult…

10:35

Banca Centrală le cere evreilor ultraortodocși să se înroleze în Armată

Banca Centrală a Israelului a avertizat, duminică, despre faptul că lipsa evreilor ultraortodocși din Armata țării produce pagube semnificative economiei.

Mesajul vine în contextul în care, în ultima perioadă, în spațiul public din Israel, acest subiect a creat controverse și chiar a provocat probleme la nivelul Guvernului condus de premierul Benjamin Netanyahu.

În raportul său anual, pentru 2023, banca centrală a declarat că războiul Israelului împotriva grupării islamiste palestiniene Hamas, care a început pe 7 octombrie, a evidențiat nevoile de personal ale Armatei și a adăugat o povară economiei din cauza creșterii semnificative a numărului de zile de în care militarii și rezerviștii nu participă la dezvoltarea economică. Citește mai mult…

Continuă războiul din Fâșia Gaza, dintre Israel și gruparea teroristă Hamas, iar comunitatea internațională încearcă să convingă autoritățile israeliene să permită livrarea de ajutor umanitar.

Statele Unite și Israelul ar urma să discute, luni, eventuale alternative la o invazie directă a orașului Rafah, propuse de Administrația Biden. Informația a fost confirmată de mai mulți oficiali israelieni și americani, notează Jerusalem Post.

Întâlnirea care a fost programată inițial săptămâna trecută s-a transformat într-un punct focal al tensiunii politice și diplomatice între premierul Netanyahu și președintele Biden.

Săptămâna trecută, Netanyahu a decis să anuleze călătoria la Washington, în semn de protest față de faptul că SUA nu au respins o decizie a Consiliului de Securitate al ONU care cere încetarea focului în Fâșia Gaza și eliberarea tuturor ostaticilor. Cu toate acestea, o zi mai târziu, Netanyahu a început să trimită mesaje discrete Casei Albe prin care își exprima dorința de a reprograma această întâlnire.

Mai mulți teroriști au fost uciși în luptă de către forțele israeliene, inclusiv Ra’ad Thabat și Mahmoud Khalil Ziqzouq, doi importanți lideri ai grupării Hamas.

Ministrul iordanian de Externe, Ayman Safadi, a declarat sâmbătă că „foametea” din Gaza poate fi oprită într-un timp scurt dacă Israelul deschide punctele de trecere a frontierei terestre pentru ca ajutoarele umanitare să ajungă mai ușor în enclava palestiniană.

Safadi a făcut aceste comentarii la o conferință de presă cu omologii săi egipteni și francezi, la Cairo.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Cum miroseau ritualurile religioase din Roma Antică: „Este o invitație adresată zeilor și este, de asemenea, un fel de purificare”