Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 283: 15 morţi, în urma unui nou atac israelian în Gaza / Hamas anunţă oprirea negocierilor pentru un armistiţiu

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 283: 15 morţi, în urma unui nou atac israelian în Gaza / Hamas anunţă oprirea negocierilor pentru un armistiţiu

RĂZBOI Israel-Hamas, ziua 283: 15 morţi, în urma unui nou atac israelian în Gaza / Hamas anunţă oprirea negocierilor pentru un armistiţiu

Hamas și-a anunțat retragerea din negocierile pentru încetarea focului în Fâșia Gaza, unde armata israeliană a bombardat încă o școală care adăpostea persoane strămutate, a cincea în opt zile, ucigând cel puțin 15 persoane, potrivit Protecției civile din teritoriul palestinian.

Decizia Hamas de a părăsi negocierile a venit la o zi după ce un atac israelian letal l-a vizat pe șeful militar al mișcării islamiste palestiniene, Mohamed Deif, și s-a soldat cu moartea uneia dintre rudele acestuia, potrivit Israelului, relatează AFP.

Un oficial Hamas a declarat că Mohamed Deif este în viață, „bine” și „supraveghează direct operațiunile”. Un alt oficial Hamas a declarat pentru AFP că mișcarea a decis să se retragă din negocierile indirecte de încetare a focului cu Israelul, purtate prin intermediul țărilor mediatoare, Qatar, Egipt și Statele Unite, denunțând „masacrele” israeliene „împotriva civililor neînarmați”, notează News.ro.

Cu toate acestea, Hamas „este gata să reia negocierile”, atunci când Israelul „va dovedi seriozitate, pentru a încheia un acord de încetare a focului” asociat cu un schimb de prizonieri palestinieni pentru ostaticii deținuți în Gaza de la atacul Hamas asupra Israelului din 7 octombrie.

Duminică, armata israeliană a bombardat din nou o școală a Unrwa, agenția ONU pentru refugiații palestinieni, care adăpostea persoane strămutate în tabăra Nousseirat din centrul Fâșiei Gaza, susținând că a „lovit teroriști”.

Aceasta a susținut că respectiva clădire era „folosită ca ascunzătoare” și ca bază pentru „atacuri” împotriva trupelor israeliene. Bombardarea clădirii școlii Abu Araban, „unde locuiesc mii de persoane strămutate, a provocat moartea a 15 persoane”, în principal femei și copii, a declarat purtătorul de cuvânt al Apărării Civile, Mahmoud Basal.

Martorii au raportat victime, în timp ce un corespondent AFP a văzut clădirea devastată și grupuri de supraviețuitori adunați în curtea plină de resturi.

Armata israeliană anunţă uciderea unui important comandant al Hamas

În ziua precedentă, potrivit Hamas, atacurile israeliene au ucis 92 de palestinieni în tabăra al-Mawasi pentru persoane strămutate, în apropiere de Khan Younès, în sudul teritoriului. Israelul a declarat că i-a vizat în zona Khan Younès pe Mohammed Deif și Rafa Salama, un comandant Hamas din Khan Younès, descriși drept „doi artizani ai masacrului din 7 octombrie”.

Rafa Salama a fost ucis în timpul atacului, a anunțat armata duminică, descriindu-l drept „unul dintre complicii apropiați ai lui Mohammed Deif”.

Mohammed Deif este cel care a anunțat începerea operațiunii „Potopul de la Al-Aqsa” împotriva Israelului, într-o înregistrare difuzată de Hamas în dimineața zilei de 7 octombrie. Înainte de atacul de sâmbătă, el scăpase de cel puțin șase tentative de asasinat.

Israelul a atras critici internaționale pentru atacurile sale asupra școlilor din Fâșia Gaza. Franța și Germania au cerut o anchetă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Fibrele, noul „trend” în nutriție: cât de mult este, de fapt, sănătos?