Prima pagină » Știri externe » Reuters: Hamas a trecut la modul INSURGENT în Fâșia Gaza /Capabilitățile grupului islamist au fost diminuate semnificativ de ofensiva israeliană

Reuters: Hamas a trecut la modul INSURGENT în Fâșia Gaza /Capabilitățile grupului islamist au fost diminuate semnificativ de ofensiva israeliană

Reuters: Hamas a trecut la modul INSURGENT în Fâșia Gaza /Capabilitățile grupului islamist au fost diminuate semnificativ de ofensiva israeliană

Grupul Hamas a pierdut aproximativ jumătate din forțe în cele opt luni de război cu armata israeliană, astfel că mișcarea militantă palestiniană se bazează pe atacuri insurgente pentru blocarea controlului Israelului asupra Fâșiei Gaza, afirmă oficiali americani și israelieni citați de agenția Reuters.

În prezent, grupul Hamas are între 9.000 și 12.000 de combatanți, în scădere de la estimările americane de 20.000-25.000 de militanți înaintea conflictului. Armata israeliană a pierdut circa 300 de militari în ofensiva din Fâșia Gaza.

În contextul reducerii forțelor, Hamas se bazează acum pe ambuscade și atacuri cu dispozitive explozive în zona orașului Rafah, evitând confruntările de amploare cu armata israeliană.

Mai mulți oficiali americani au declarat, sub protecția anonimatului, că noile tactici ale Hamas ar putea genera continuarea confruntărilor câteva luni, cu sprijinul armamentului furnizat prin unele segmente ale rețelelor de tuneluri.

Tzachi Hanegbi, consilierul pentru Siguranță Națională al premierului israelian Benjamin Netanyahu, a estimat recent că războiul din Fâșia Gaza nu se va încheia anul acesta.

Peter Lerner, un purtător de cuvânt al armatei israeliene, a declarat joi că Hamas a pierdut jumătate din luptători, admițând că forțele militare israeliene nu vor putea elimina toate efectivele grupului terorist.

”Nu avem niciodată obiectivul uciderii tuturor teroriștilor. Nu este un obiectiv realist. Distrugerea Hamas ca autoritate de guvernare este un obiectiv militar realizabil”, a subliniat Peter Lerner.

Liderii din SUA, Marea Britanie, România, Argentina, Austria, Brazilia, Bulgaria, Canada, Columbia, Danemarca, Franța, Germania, Polonia, Portugalia, Serbia, Spania și Thailanda au emis, joi, o Declarație comună prin care exprimă preocupări referitoare la prelungirea conflictului din Fâșia Gaza și cer un armistițiu.

Uniunea Europeană a anunțat miercuri că susține în totalitate propunerea președintelui SUA, Joe Biden, pentru un armistițiu durabil între Israel și grupul militant palestinian Hamas.

Grupul militant palestinian solicită garanții clare privind un armistițiu durabil, cerând retragerea trupelor israeliene din Fâșia Gaza. În schimb, Guvernul Benjamin Netanyahu vrea înlăturarea de la putere a organizației militante palestiniene, distrugerea infrastructurii islamiste și eliberarea celor aproximativ 100 de ostatici israelieni.

Armata israeliană a intervenit în Fâșia Gaza ca reacție la atacurile teroriste din octombrie 2023, soldate cu aproximativ 1.190 de morți și 3.400 de răniți în sudul Israelului.

Bilanțul ofensivei militare israeliene este de cel puțin 36.621 de morți și 83.074 de răniți în Fâșia Gaza, conform autorităților palestiniene.

Foto: Profimedia

Citește și:

Șeful Comandamentului Nord al IDF, despre o OPERAȚIUNE militară în Liban: „Am finalizat pregătirile, Hezbollah se va confrunta cu o armată puternică”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe