Prima pagină » Știri externe » Salariul minim brut pe economie crește din iulie cu 50 de lei

Salariul minim brut pe economie crește din iulie cu 50 de lei

Salariul minim brut pe economie crește din iulie cu 50 de lei
Guvernul a decis...

Salariul minim brut pe economie se majorează, din 1 iulie, de la 750 la 800 de lei, reprezentând 4,74 lei pe oră, iar legat de acesta va crește proporțional și punctul de amendă pentru șoferi, de la 75 la 80 de lei.

În acest an, salariul minim brut pe țară garantat în plată a fost majorat în două etape, cu câte 50 de lei. Începând din 1 februarie, salariul minim brut pe economie a fost majorat de la 700 la 750 de lei, iar din 1 iulie va crește la 800 de lei.

Salariul de 800 de lei este calculat pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună, reprezentând 4,74 de lei pe oră, nivelul acestuia fiind cu 14,29 la sută mai mare față de anul 2012.

Peste 677.000 de salariați din sectorul concurențial vor beneficia de majorarea la 800 de lei a salariului minim brut pe economie.

Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată. Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul celui prevăzut constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 1.000 de lei la 2.000 de lei.

Odată cu majorarea salariului minim brut pe economie, crește, proporțional, și punctul de amendă de la 75 la 80 de lei. Potrivit OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, un punct de amendă reprezintă 10 la sută din salariul minim brut pe țară.

Contravențiile pentru încălcarea regulilor de circulație sunt încadrate în clase de sancțiuni, cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcție de gravitatea faptelor și de pericolul social pe care acestea îl prezintă. Astfel, pentru clasa I sunt date două sau trei puncte-amendă, pentru clasa a II-a – patru sau cinci puncte-amendă, pentru clasa a III-a – de la șase la opt puncte-amendă, pentru clasa a IV-a – de la nouă la 20 de puncte-amendă și pentru clasa a V-a – de la 21 la 100 de puncte-amendă. Contravențiile prevăzute la clasa a V-a de sancțiuni se aplică persoanelor juridice.

Astfel, amenzile pe care le pot primi șoferii sunt cuprinse între 160 de lei și 1.600 de lei, respectiv până la 8.000 de lei pentru persoane juridice.

NUMERELE EXTRASE LA LOTO PE 30 IUNIE

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Încă doi sateliți europeni Galileo au fost lansați pe orbita Pământului