Prima pagină » Știri externe » Serviciul de Securitate al Ucrainei l-a reţinut pe şeful departamentului antitero. Acuzația, spiona pentru Rusia

Serviciul de Securitate al Ucrainei l-a reţinut pe şeful departamentului antitero. Acuzația, spiona pentru Rusia

Serviciul de Securitate al Ucrainei l-a reţinut pe şeful departamentului antitero. Acuzația, spiona pentru Rusia

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunţat miercuri că l-a reţinut pe şeful departamentului său dedicat combaterii terorismului sub acuzaţia că spiona pentru Rusia, potrivit unui comunicat de presă al SBU, citat de agențiile EFE şi Reuters, preluate de Agerpres. Potrivit şefului SBU, Vasil Maliuk, presupusul spion a fost implicat în „14 episoade de activităţi ilegale” documentate chiar de SBU.

Kievul a trimis la închisoare sute de persoane pentru comiterea unor acte de sabotaj sau de spionaj în favoarea Rusiei, de la începutul războiului, în februarie 2022.

Vasyl Maliuk, șeful Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) i-a deranjat atât de tare pe ruși, încât un tribunal din Moscova l-a acuzat de „terorism” – pe 26 martie 2024 – și l-a plasat pe o listă a persoanelor căutate.

Maliuk a explicat că operaţiunea împotriva presupusului trădător a constat în diferite forme de supraveghere video, audio şi prin interceptarea telefoanelor mobile şi verificarea computerelor acestuia şi a permis să se demonstreze modul în care şeful de până acum al unităţii antiteroriste SBU transmitea informaţii inamicului.

Şeful SBU a participat personal la operaţiunea împotriva unuia dintre cei mai importanţi subalterni ai săi şi a informat cele mai înalte autorităţi civile şi militare ale Ucrainei despre informaţiile care au dus la arestarea presupusului spion.

Numele oficialului ucrainean reţinut nu a fost făcut public.

Citiți și: Șeful Serviciului de Securitate al Ucrainei, acuzat de TERORISM și plasat pe lista persoanelor căutate. Comentariile care au isterizat Moscova

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un tânăr cercetător a reușit să producă benzină și motorină din plastic reciclat