Prima pagină » Știri externe » Studiu: Populația musulmană a Europei s-ar putea tripla până în anul 2050

Studiu: Populația musulmană a Europei s-ar putea tripla până în anul 2050

Mai multe pe gândul.info
Un raport intitulat  „Europe’s Growing Muslim Population” arată că procentul populației de musulmani din populația totală a Marii Britanii ar putea crește de la 9,7% la 17,2%, dacă rata migrației se va menține la același nivel.
 
Un alt scenariu presupune o creștere de 16,7% a populației musulmane, scrie Daily Mail. Experții Pew Research Centre din Washington au precizat că acest fenomen are legătură cu rata mare a natalității, înregistrată la musulmani și cea scăzută, înregistrată în rândul europenilor.
 
În 2016, procentul populației musulmane era de 6,3%, adică 4,1 milioane persoane, la nivelul Marii Britanii. În Europa, rata era de 4,9%, adică 24,9 milioane persoane.
 
Analiștii au realizat trei scenarii pentru a estima câți musulmani vor trăi în Europa în 2050.
 
Potrivit graficului de mai jos, România nu ar fi foarte afectată de rata creșterii imigrației musulmane, înregistrând un procent de 0,4% populație musulmană din totalul numărului de locuitori, la nivelul anului 2050. 
 
 
 
Scenariile au folosit o estimare medie de 25,8 milioane persoane, valabilă la nivelul lui 2016, dar au presupus că, pe viitor, ratele migrației vor oscila.
 
Sub incidența scenariului „zero imigrație”, circa 30 milioane musulmani ar însuma 7,4% din populația totală a Europei, în 2050, față de valoarea din 2016, de 4,9%.
 
Cercetătorii au precizat că musulmanii sunt în medie cu 13 ani mai tineri decât alți europeni și înregistrează o rată mai bună a natalității.
 
Studiul estimează că 58,8 milioane musulmani ar însuma 11,2% din populația totală, sub incidența unei „imigrații medii”, la o viteză „normală”.
 
În scenariul „imigrație ridicată”, studiul estimează că fluxul-record de imigranți care a animat Europa în 2015-2016 va continua pe termen nedefinit, rezultând un număr de 75 milioane musulmani în Europa (o creștere de 14%, până la mijlocul secolului).
 
Chiar și în această situație, musulmanii „vor rămâne o comunitate mult mai redusă decât creștin-ortodocșii și alte religii din Europa”, explică oamenii de știință.
 
Subiectul musulmanilor în Europa reprezintă un subiect aprins la nivel european, după fluxul de nou-veniți din 2015 și 2016.
 
Din rândul celor 30 de țări luate în calcul, printre care și România, 28 sunt state membre UE, plus Norvegia și Elveția.
 
Bineînțeles că nu toate țările vor fi afectate la fel de imigrație, potrivit raportului Pew.
 
În scenariul care vizează un flux ridicat de musulmani, Germania și Suedia vor înregistra cele mai mari creșteri, deoarece au acceptat numeroși azilanți în timpul crizei refugiaților.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
UIMITOR! Un sat minuscul din Europa „fură” gloria Veneției și devine noua senzație turistică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Dan Alexa, primele declarații după ce și-a petrecut noaptea cu Andreea Popescu: 'Realitatea este cu totul alta!'
Prosport.ro
Cristi Chivu și Adelina Chivu, iubire pe plaja din Mykonos! Imaginile anului: se sărută pe șezlong!
Adevarul
Cum ne impactează summitul G7. Detaliul care pune România pe gânduri: „Grupul E3 discută direct cu Moscova”
Mediafax
Majorare spectaculoasă de salarii! Lanțul uriaș care operează și în România dă bani mai mulți angajaților
Click
Dan Alexa, prima declarație după ce a fost surprins în club alături de Andreea Popescu: „Realitatea este cu totul alta”
Digi24
„Eu sunt șeful”, le-a transmis Donald Trump liderilor adunați la summitul G7. Cum au reacționat cei din sală
Cancan.ro
Raluca, fetița de 12 ani spulberată pe trotuar, s-a stins la spital. Medicii nu au mai putut face nimic
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Cristina Ștefan, fosta Bebelușă de la Cronică, după ce a renunțat la TV. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Este polițistul de vină? Două tramvaie s-au izbit după ce agentul a făcut semn vatmanului să treacă
Descopera.ro
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Pentru prima dată, rețelele sociale au devenit principala sursă de știri în lume