Prima pagină » Știri externe » Supravegherea pe Internet practicată de către FBI este anticonstituțională, stabilește o judecătoare

Supravegherea pe Internet practicată de către FBI este anticonstituțională, stabilește o judecătoare

Supravegherea pe Internet practicată de către FBI este anticonstituțională, stabilește o judecătoare
O judecătoare americană a ordonat vineri FBI să înceteze să utilizeze scrisori "de securitate națională", apreciind că această metodă utilizată pentru supravegherea în secret a utilizatorilor de Internet, în numele luptei împotriva terorismului, este anticonstituțională, relatează AFP.

O judecătoare americană a ordonat vineri FBI să înceteze să utilizeze scrisori „de securitate națională”, apreciind că această metodă utilizată pentru supravegherea în secret a utilizatorilor de Internet, în numele luptei împotriva terorismului, este anticonstituțională, relatează AFP.

„Patriot Act”, adoptat după atacurile de la 11 septembrie, autorizează FBI să trimită asemenea scrisori unor grupuri private cu scopul de a obține de la acestea informații necesare în vederea supravegherii unor conturi pe Internet, interzicându-le, în același timp, să dezvăluie că le-au fost adresate asemenea solicitări.

Google a anunțat recent că a primit din partea Guvernului între zero și 999 de solicitări, în perioada 2009-2012. Aceste solicitări au vizat anual între 1.000 și 1.999 de conturi, cu excepția anului 2010, când solicitările au vizat între 2.000 și 2.999 de conturi, potrivit Google, care a precizat că nu oferă date exacte, la solicitarea autorităților.

În hotărârea pronunțată vineri, Susan Illston, o judecătoare de la un tribunal din San Francisco (California, vest), notează că unele elemente sugerează că zeci de mii dintre aceste solicitări sunt trimise anual și că, în 97% din cazuri, ele sunt însoțite de o interdicție cu privire la menționarea existenței lor.

„Utilizarea generalizată a acestor ordine de nedivulgare (…) evidențiază un risc la adresa libertății de exprimare, în contextul în care acest lucru nu este necesar”, scrie judecătoarea în hotărâre.

Interdicția pe care a hotărât-o va intra în vigoare în termen de 90 de zile, pentru a permite legislatorilor americani să facă apel, „dată fiind importanța problemelor constituționale și de securitate aflate în joc”, adaugă ea.

Această hotărâre a fost pronunțată în urma unei plângeri depuse în 2011 de către un grup de apărare a libertății Internetului, Electronic Frontier Foundation (EFF), în numele unui grup de telecomunicații care își păstrează anonimatul.

„Suntem foarte mulțumiți că tribunalul a recunoscut erorile (acestui sistem) cu privire la Constituție”, a comentat Matt Zimmerman, din cadrul EFF.

Cele mai importante știri online, în fiecare zi pe gandul.info

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate